'Mükellefi düşünelim'

EBSO Başkanı Yorgancılar, devletin tahsilat imkanlarını artırmak için elektronik uygulamaları devreye sokarken mükellefleri de düşünmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, devletin tahsilat imkanlarını artırmak için elektronik uygulamaları devreye sokarken mükellef yararına olan düzenlemeleri de hayata geçirmesini istedi. Resmi Gazete'nin 11 Eylül 2003 tarihli sayısında yayımlanan Tahsilat Tebliği ile devletin vergi, gümrük gibi alacaklarının daha fazla elektronik uygulamalar kullanılarak tahsilinin yanı sıra vergi dairelerinin etkinliğini artıracak düzenlemeler getirildi.

"İŞ İŞTEN GEÇMESİN"
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, idarenin takip işlerini hızlandırıp kolaylaştırmak için devreye sokulan uygulamalar kadar mevcut durumda mükellef lehine yapılması gereken düzenlemeler ve giderilmesi gereken sorunlara dikkat çekti. Elektronik yolla yapılan haciz işlemlerinin aynı şekilde elektronik olarak mail, mesaj ve telefonla ilgilisine de anında bildirilmesini isteyen Yorgancılar, yapılan işlemin yanlış olması halinde ya da doğru olsa bile mükellefin kısa sürede sorunu çözmesine fırsat verilmesi gerektiğini savundu. Yorgancılar, günümüz teknolojisinin kamu idarelerine mükelleflerin varlıklarını hızlı tespit yapabilme imkanı verdiğini, bu nedenle kamu alacağı için her yere haciz göndermek yerine mükellefin varlığının tespit edildiği ve alacak tutarını karşılayan yere haciz bildirimi yapılmasını önerdi. Yargıya intikal etmiş ihtilaflı alacaklar için teminat istenmemesi ya da düşük oran uygulanmasını da savunan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, şu görüşleri dile getirdi: "Mükellef aleyhine olumsuz karar verilmedikçe takip işlemleri de durdurulmalıdır. Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun uyarınca teminat verilse dahi mükellef lehine yargı kararı olmadıkça takip işlemi devam ettirilebilmektedir. Mükellef kazansa bile için iş işten geçmiş olmaktadır." Yorgancılar, "Vergisini düzenli ödeyenlere verilen indirim sözleri de yerine getirilmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mükellefi düşünelim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN