Orman yangınları yirmi okula bedel

Giriş Tarihi: 21.9.2013

Orman yangınlarına dikkat çekmek için belgesel hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Batur "İzmir ve Manisa'daki yangınların yıllık faturası 50 milyon lirayı buluyor" dedi

Türkiye her yıl orman yangınlarında yaklaşık 10 bin hektar orman alanını kaybediyor. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüksel Batur, orman yangınlarına dikkat çekmek, yangınlarla mücadele eden işçilerin kahramanca yaptıkları çalışmaları anlatabilmek için, "Ateşe Yürüyenler" belgeseli çekti. Birçok orman yangınına gidip işçilerle omuz omuza çalışan Batur, her yıl orman yangınlarıyla mücadelede 300 milyon liranın üzerinde para harcandığını, bu parayla 16 derslikli 120 okul yapılabileceğini belirtti, "Kamuoyunu bilinçlendirmek ve orman yangınlarıyla ilgili farkındalık yaratmak için belgeseli hazırladım" dedi.

4 AYDA HAZIRLANDI
"Ateşe Yürüyenler", İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün desteği ile Yrd. Doç. Dr. Batur'un dört aylık çalışması sonucu ortaya çıkarıldı. Belgesel, orman yangınlarının şaşırtıcı nedenlerini, söndürmek için harcanan insanüstü çabayı, perde arkasında kalmış orman işçilerinin yangınlarla mücadelesini izleyiciyle buluşturmayı hedefliyor. Belgesel hakkında bilgi veren Yüksel Batur, dört ay süren hazırlık ve çekim aşamasında çeşitli orman yangınlarında söndürme çalışmalarına katıldığını belirtti, "Orman yangınlarıyla mücadele eden binlerce insan var. Bunlar birer gizli kahraman. Bu insanlar bilinmiyor ve onları tanıtmak istedim. Her yıl İzmir ve Manisa'da 2 bine yakın orman yangını çıkıyor, bunların çok büyük bir bölümü insan kaynaklı yangınlar. Bu yangınlarla ormanlarımız kül olduğu gibi mücadele sırasında da yaklaşık 50 milyon lira harcanıyor. Bu para ile 16 derslikli 20 tane okul yaptırılabilir. Bu tablo göz önüne alındığında insanlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için belgeseli hazırladım" dedi. Bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi veren İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise yangınların yüzde 97 oranında insan kaynaklı çıktığını hatırlattı, "Yangınları söndürebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Erken uyarı sistemlerimiz, gözetleme kulelerimiz, 177 ihbar hattımız sürekli çalışıyor. Ancak tek başına söndürme faaliyetleri hiçbir anlam taşımıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orman yangınları yirmi okula bedel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN