Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can AKSIN: Utandıran şeyler

Giriş Tarihi: 22.9.2013
50 yıla yakın gazetecilik hayatımda, gazetecilik adına yapılmış, hiç böyle bir "pespayelik" böyle bir "belden aşağı vurma", böyle bir "terbiyesizlik" görmedim.
Bir yerel gazete, (gazetenin adını vermiyorum, çünkü böyle basılı bir şeyin gazete olduğuna inanmıyorum) kendilerine reklam vermiyor diye Ayvalık'taki CHP'li Belediye Başkanı aday adaylarını vurmak için, bir saygın hanımefendiye en ağır ithamlarla saldırıyor.
En ağır ithamlarla saldırdıkları da, torun sahibi, bir aydın hanım; Aysel Namlı. Aysel Namlı'yı, bırakın Ayvalık'ta, bütün Türkiye'de tanımayan çok az kişi vardır. Gerçekten Atatürk sevgisiyle dolu, CHP'li bir Cumhuriyet kadını. Her anı, her hareketi, ülkemizin aydın bir geleceğe kavuşması için.

TÜRKÖZEN'İN TEPKİSİ

Son olarak ben de kendisiyle, "Trafik terörüne dur" ve "Analar ağlamasın" kampanyasıyla ilgili olarak ortak çalışmada bulunmuştum . Tam bu kampanya çerçevesinde imza toplanırken bu tatsız olay başına geldi.
Başkan adayları, bu saldırıyı yapan gazetenin sahibi K. B'nin kendilerinden reklam almak için işi bu noktalara kadar getirdiğini iddia ediyorlar. Tirajı olmayan, tehditle şantajla reklam toplayan bir gazete olduğunu da ileri sürüyorlar. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, "Dün bir gazetede çıkan; ahlak, meslek etiği ve gazetecilikten yoksun olarak hazırlanmış, haber niteliği bile taşımayan yazının, hazırlanması ve yayımlanmasından sorumlu olan kişileri esefle kınıyorum. Ayvalık'a katkıları yadsınamayacak kadar çok olan Aysel Namlı Hanımefendi'ye yapılan bu terbiyesizce hareketten duyduğum üzüntüyü belirtmek istiyorum. CHP'li bir Cumhuriyet kadınına yapılan bu densizlik affedilemez.
Hiçbir sivil toplum kuruluşu ve sivil inisiyatif bu duruma sessiz kalmamalıdır.
Çıkan yazıda ben başta olmak üzere tüm CHP'li aday adayları hedef gösterilmekte ve bir karalama kampanyası başlatılmaya çalışılmaktadır.
Bu kötü niyetli insanların asla amaçlarına ulaşamayacaklarını ve benim de bu meselenin peşini bırakmayacağımı kamuoyuna saygıyla duyururum" şeklinde bir açıklama yaparak olayı kınadı. Türközen, yargıya başvurup bu gazeteyi çıkaran kişinin yazı yazmasının yasaklanmasını isteyeceğini de söyledi.
Ağır ithamlarla hakarete uğrayan Aysel Namlı da: "Benim için 'Trafik terörüne dur' ve "Analar ağlamasın" kampanyası çerçevesinde imza kampanyası yaparken, ne yazık ki aydınlık olmadı.
Bir gazetenin saldırısına uğradım.
Ben bunları hiç hak etmedim.
Ülkem ve ilçem için yaptıklarımızı hepiniz yakıdan biliyorsunuz. Ülkemin ve torunlarımızın aydınlık geleceği için, değerli dostlarla birlikte mücadele ediyoruz.
Evet ben suçluyum, çünkü aydınlanmacı bir Cumhuriyet kadınıyım.
İlkem ise, ışıklar içinde yatsın, sayın Türkan Saylan'ın söyleminden alınmış olan, 'Her eğitimli kadının Cumhuriyete borcu vardır' ilkesidir." İYİ

TARAFI DA OLDU

Bu tatsız ve 'terbiyesizce' olayın tek iyi tarafı, bu 'saldırı' karşısında Ayvalık halkını bir araya getirmesi oldu. Kemal B'nin çıkardığı gazetede suçlanan Ayvalık Belediye Başkan aday adayları ve Ayvalık'ın önde gelenleri, Aysel Namlı'nın, halkı aydınlatmak için açtığı Vatandaş'ın Yeri'nde bir araya geldiler ve olayı lanetlediler.
Vatandaşlar da Aysel Namlı'ya verdikleri mesajlarla sahip çıktılar.
Örneğin Hatice Dede'nin mesajı şöyle: "Gazeteyi gördüm ve tek kelimeyle iğrenç buldum. Bu K. B. denilen sözde gazeteci bozuntusu gerçekten artık haddini aştı. Geçmiş olsun Aysel Hanım, üzülmeyin.
Bizler sizin asil duruşunuzu ve takdire şayan kişiliğinizi her zaman hayranlıkla izliyoruz. Biraz kaba olacak ama, it ürür, kervan yürür."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Utandıran şeyler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN