Hastane çalışanına 'işaret dili' eğitimi

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen işitme engelli hasta ve yakınları için gönüllü olan hastane personeli düzenlenen kursa katıldı, işaret dilini öğrendi

Giriş Tarihi: 23.9.2013
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli gönüllü olarak işitme engellilerin kullandığı işaret dilini öğreniyor. Hastane yönetimi, işitme engelli hasta ve yakınlarının dertlerini anlatamadığını görünce, hastanedeki tüm ara elemanlara işaret dili eğitimi vermeye başladı. Hastane yönetimi tarafından kursa katılım zorunlu tutulmadı fakat personelin ilgisi o kadar yoğun oldu ki, kurs 3 kur olarak yapıldı. Her gün 10 bine yakın hastayı ağırlayan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde eğitime personel gönüllü olarak katıldı. Aralarında temizlik, güvenlik ve sağlık elemanları ile memurların yer aldığı 100 kişilik grup yeni öğrendikleri işaret dilini kullanmaya başladı. Hastaneye gelen işitme engelli hastaların, personelin işaret dilini bildiğini görünce çok sevindiğini söyleyen Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Ekip Sorumlusu Erhan Akın, "Hasta ve yakınlarından çok fazla olumlu geri dönüş aldık. Bu durum hastanemiz adına gurur kaynağı oldu. İşitme engelli vatandaşlarımız, kendilerini ifade edemeyince ikinci sınıf insan gibi hissediyordu. Bunu fark ettik. Hastane yönetimi işaret dilinin hemen hayata geçmesini istedi. Kursu ayarladık, kimseye kursa katılması konusunda bir baskı yapmadık. Personelimiz kursa amamen gönüllü olarak katıldı. İlginin bu kadar yoğun olacağını beklemiyorduk" dedi.

"FAYDALI OLUYORUZ"
İşaret dili kursuna katılan personelin arasında kan alma, kadın doğum, amatem, psikiyatri gibi tıp dallarında çalışan personelin yanı sıra güvenlik ve temizlik personeli de bulunuyor. Güvenlik personeli Hasan Güvendik, "Görev sırasında çok fazla işitme engelli hasta ve yakını ile muhatap oluyoruz. Onların mağdur olmaması için açılan kursa katıldım. En azından bir kişinin derdini bile anlayıp bir şeyler yapabilirsem ne mutlu bana" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastane çalışanına 'işaret dili' eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN