Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiyatrohane'de 'Fırtına' zamanı

Dizilerde boy gösterip İzmir'de Tiyatrohane'yi kuran Erk Bilgiç, çok ses getirecek 'Fırtına' adlı bir oyunla yeni sezona hazır olduklarını söyledi

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olur olmaz soluğu İstanbul'da alan İzmirli oyuncu Erk Bilgiç, yeni projeleriyle geri döndü. Kara Yılan, Kavakyelleri, Bir Varmış Bir Yokmuş, Bitmeyen Şarkı, İzmir Çetesi gibi dizilerde ve Veda filminde rol aldıktan sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde eğitmenlik yapan Erk Bilgiç, eşi Halkla İlişkiler Uzmanı Melike Bilgiç ile birlikte Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde Tiyatrohane isminde bir oyunculuk okulu kurdu. Hem yeni yeteneklere yol gösteriyorlar hem de sinema ve tiyatro projelerini hayata geçiriyorlar. Tiyatrohane, bu sezon için hazırladığı 'Fırtına' isimli oyunu ile çok konuşulacak.
İstanbul'da kariyer yapmak varken İzmir'e döndünüz. Neden? E.B: Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, oyunculuk bölümünden mezunum. 1 yıl kadar İzmir Devlet Tiyatrosu'nda çalıştım. Daha sonra İstanbul'a gittim oyunculuk ve seslendirme üzerine çalışmalar yaptım. Önemli projelerde yer aldım. Zülfü Livaneli'nin yönettiği Veda filminin çekimi için İzmir'e geldik. Ben de İzmirli olduğum için, güzel sanatlar fakültesi sahne sanatları bölümü kurucusu Özdemir Nutku, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde bana eğitmenlik teklif etti. Ben de kabul ettim ve İzmir'e geri dönmüş oldum. Ondan sonra çektiğim pek çok dizi de İzmir'de çekildi. Kavakyelleri, Bitmeyen Şarkı ve en son İzmir Çetesi'nde oynadım. Hem dizilerde oynadım, hem ders verdim, hem de tiyatro oyunu yönettim. İstanbul'da yapacağım her şeyi burada yapma fırsatı yakaladım. İzmir'de yaşamayı çok seviyorum. Üniversite yıllarımdan beri burası için bir şey yapmak istemişimdir. Çünkü mezunlar, sektör İstanbul'da olduğu için genelde oraya gitmeyi tercih ediyorlar.

BAŞARILI KADRO

Demek ki İzmir'de kalınca da bir şeyler yapılabiliyor... E.B: Ben kendi adıma bunu başardım. Çok zor bir şeyi başardık aslında. Öğrencilerimle hep iletişim halindeyim. Bir kısmıyla tiyatro yapıyorum, bazılarını da dizilerde ve sinema filmlerinde izliyoruz. Şimdi Tiyatrohane isminde gösteri sanatları merkezinizde eğitimlerinize devam ediyorsunuz değil mi? Hem de Eşiniz Melike Bilgiç ile birlikte... E.B: Evet Tiyatrohane isminde bir okulumuz var. M.B: Bu okulu açma kararı alırken en önemli şey birbirimize güvenmemiz oldu. Hem özel hayatta hem de iş hayatında birbirimizi tamamladığımızı düşünüyoruz. Burada beraber çalışıyoruz. Ege Üniversitesi, halka ilişkiler mezunuyum, Tiyatrohane ile ilgili fikirlerimizi ve duruşumuzu sizlere en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyorum. Erk de yaptığı her işte zaten çok iyi, onunla tanışmadan önce pek çok tiyatro topluluğunda eğitim aldım ve oyun sergiledim fakat işini bu derece ciddiye alan, dengeli ve en önemlisi hakkaniyetli biri ile çalışmadım.
Tiyatrohane'de neler oluyor? M.B: İzmir'de böyle bir yere çok ihtiyaç vardı. Burası aslında gösteri sanatları merkezi. Temel oyunculuk eğitimi, diksiyon ve beden dili, şan eğitimi ve yaratıcı drama gibi alanlarda eğitim veriyoruz. Asıl hedef, yaptığımız projelerin kendi kendini finanse etmesini sağlamak. Eğitim verdikten sonra bir proje alternatifi sunuyoruz. Sinema ya da tiyatro projesinde yer almaları için onlara seçenek veriyoruz. Sinema projesinde Avustralya'da eğitim alan yönetmen Aşan Andiç ile çalışıyoruz. Onunla beraber bir kısa film çekiyorlar. Senaryosu, ışıkçısı her şeyiyle profesyonel bir sette yer alıyorlar. E.B: Haziran'da çalışmaya başladık. Daha çok yeniyiz; ama kadro olarak çok tecrübeliyiz. 2009'dan beri aynı kadroyla çalışıyoruz.

BU YIL DA 2 OYUN

Eğitmen kadronuzda kimler var? E.B: Başta Prof. Dr. Özdemir Nutku ve Prof. Dr. Hülya Nutku'nun bizimle olması bir şereftir. Sanat dehaları ve deneyimleri ile ilgili cümle kuramayız. Onlar bizim için en başta manevi olarak çok önemli. Örneğin yaratıcı drama derslerimizde öğrencilerimize Uz. Erdem Erem, Uz. Başak Erem ders veriyor. Temel oyunculuk derslerimizde, hareket ve dans eğitmeni olarak Uz. Ece Türkmut ile çalışıyorum. Kendisi Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin okul müdürüydü. Diksiyon konusunda da bana destek olan arkadaşımız Zeynep Nutku'dur. Aileden sanatçıdır.
Bu yıl hangi oyunlarla seyircinin karşısına çıkacaksınız? E.B: Bu sene için yepyeni bir projem var. Çok büyük bir iş olacak ve büyük ihtimalle onu 2-3 yıl oynatacağım. Görsel olarak da çok etkileyici, mantık olarak da seyircinin çok hoşuna giden ve sürekli kendini yenileyen bir oyun olacak. İzmir'deki sanat hayatına renk getirecek diye düşünüyorum. Fantastik bir proje olacak. Shakespeare'in 'Fırtına' isimli bir oyunundan esinlenerek, dramaturglar eşliğinde interaktif bir oyun hazırlıyoruz. Yani seyirci oyunun gidişatına ve sonuna müdahale edebilecek. Kaza geçirip adaya düşen bir grubun, adada başına gelenler ve kendi aralarında oynadıkları oyunlar sergilenecek. Ayrıca, bu sezon Aziz Nesin'in 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz' adlı oyununu da yer vereceğiz. Oyun takvimimiz ilerleyen günlerde belli olacak.

Her meslekten öğrenci var
Tiyatrohane'ye kimler eğitim almak için geliyor?
E.B:
Herkese kapımız açık. Her meslekten insan buraya geliyor. Mesela Vestel'de çalışan bilgisayar mühendisi, Alsancak'ın en önemli ortodontistlerinden biri benim oyuncularım. Bu insanlar da tiyatroyu hobi olarak yapıyor kabul; ama çok büyük bir ciddiyetle uğraşıyorlar. Burada verdiğimiz eğitim, kişisel gelişim için de önemli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatrohane'de 'Fırtına' zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN