Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AKG Gazbeton geri dönüşümde de öncü

Levent Akgerman, "2007 yılından bu yana AR-GE çalışmalarını yürüttüğümüz geri dönüşüm projemiz Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından desteklenen ilk çevre projesi özelliğini taşıyor" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2013
AKG Gazbeton Yönetim Kurulu üyesi Levent Akgerman, gazbeton sektörünün yaşadığı gelişmelere ve bilinmesi gerekenleri Egeli Sabah'a anlattı.
1. Gazbeton ya da diğer inşaat ürünlerinde dünya genelinde nasıl bir çevreci politika uygulanıyor?
- Bugün dünyanın her yerinde; yeşil bina sertifikası almaya aday, kullanılan tüm malzemelerinde bu yönde uzmanlaşmış firmaların ürünleriyle yapılan binalar yükseliyor. Yeşil bina denildiğinde ise pek çok bileşen var konunun içinde. Karbon salımı düşük, doğaya zarar vermeyen, binalardaki enerjinin verimli kullanılmasına hizmet eden, çevresel ürün beyanına sahip, üretim süreçlerinden son tüketici noktasına, taşımasından ambalajına kadar tamamen çevre ile dost ürün ve üretim anlayışı ile çalışılıyor. Türkiye gazbeton sektörü de çevresel ürün beyanına sahip gazbeton üreticileri ile bu konuda öncü bir sektör olarak öne çıkıyor. Ayrıca, birlik üyesi firmalar çevre ve doğayı koruyacak şekilde üretim yapılması yönünde geliştirdikleri projelerle, sektörün bu konuda aydınlık bir bakış açısı ile hareket etmesini sağlıyor.
2. AKG Gazbeton'un AR-GE çalışmalarıyla geliştirdiği geri dönüşüm projeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
- 2007 yılından bu yana AR-GE çalışmalarını yürüttüğümüz projemiz Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından desteklenen ilk çevre projesi olma özelliğini taşıyor. 'Sürdürülebilir çevreye sağlanacak katkı ve hammadde tüketiminin azaltılarak ürün maliyetinin düşürülmesi' hedefinden yola çıkarak başlattığımız çalışmalar meyvesini verdi. Projede, üretim sürecinde ortaya çıkan gazbeton firelerinin en aza indirilmesi ve geri kazanılması amaçlandı. Yıllık 2 bin ton çimento karşılığı toplam 5 bin ton malzemeyi geri kazanarak amacımıza ulaştık. Böylece yıllık 100 bin dolarlık tasarruf da sağlamış olduk. AKG Gazbeton'un 'temiz üretim' prensibiyle geliştirdiği proje, yaklaşık 243 bin dolarlık bütçe ile 12 ayda tamamlandı. Proje sayesinde; tasarruf edilen malzemenin çimento olması dolayısıyla çimento üretiminden kaynaklı enerji kullanımı ve sera gazı salımlarının dolaylı olarak azaltılmasını sağladık. Diğer taraftan atıklar da üretime geri döndürülmüş oldu. Bunlar çevre açısından önemli kazanımlardır. Buradaki asıl kazancımız maddi olmaktan öte, firenin çevreye verdiği zararın en aza indirilmesidir.
3. Türkiye inşaat sektörü konusunda çok gelişmiş bir ülke. Sizin bu hareketiniz Türkiye'deki inşaat firmalarının daha çevreci olmasının önünü açabilir mi?
- Firmamızın bu konuda attığı adım aslında çevre konusunda yapılması gerekenlerin yanında küçük bir adım sayılır. Yapılması gerekenlere katkımız olduysa ve sektördeki diğer firmalar da bu yönde projelerini sonuçlandırıp kamuoyuna sunarlarsa, bundan dolayı memnun oluruz. Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörü; dinamik, izlenen, takip edilen ve ülkemize yüksek katma değer sağlayan bir sektör. Bugün bizim attığımız bir adım, sektörden başka bir firmaya ilham kaynağı olabilir. Burada amaç çevre konusunda sağlanan katkıyı arttırmak. Türkiye gazbeton üreticilerinin bu konudaki prensipli yaklaşımlarından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Diğer sektör temsilcilerinin de çevre konusunda irili ufaklı adımlar attığını biliyoruz. Bu da sektör açısından sevindirici bir gelişme. Tüm bu yaklaşımların büyük bir etki yaratacağını ve ülke olarak, sanayi kuruluşları olarak çevreci yaklaşımların olumlu neticelerini görmeye başlayacağımızı umuyorum.
4. Sizce Türkiye'deki yapı malzemesi üreten firmalar çevre için nasıl bir yol izlemelidir?
- Yapı malzemesi üreten firmalar, üretim süreçlerindeki iyileştirmelerle çevre ile dost üretim teknolojisi kullanarak işe başladılar. Bu konuda devam eden ve neticelenen pek çok proje var. Bu konuda adım atmamış firmalara öncelikle bu açıdan bakmalarını öneririm. Firmaların bu konuda çalışmaya başlamadan önce ise muhakkak çevresel sürdürülebilirlik politikası olması gerektiğine inanıyorum. Üretilen ürünün doğaya dost, çevresel ürün standartlarına uygun olması şart.

'İzmir, yatay genişlemeli'
5. Projeniz gazbeton firesi dışında başka malzemeler de destekliyor mu, destekliyorsa örnek verebilir misiniz?
- TTGV ile yürüttüğümüz bu proje sadece gazbeton fireleriyle ilgili bir çalışma. Şu an için başka malzemeleri kapsamıyor. Ancak AR-GE ekibimizle birlikte yine çevre duyarlılığını da içine alan yenilikçi projeler üzerine çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu projeleri de zamanı geldiğinde kamuoyu ve sizlerle paylaşacağız. 6. İzmir'in çevre ve kentsel dönüşüm açısından diğer şehirlerden farkı nedir? - Son birkaç yıl içerisinde hayatımıza giren ve hızla devam eden kentsel dönüşüm projeleri, İstanbul başta olmak üzere, dikey genişleyen bir yapıda ilerliyor. Artık her yerde çok katlı binalar ortaya çıkıyor. Çok katlı binalar yalnızca kentleri değiştirmiyor, sosyo-kültürel hayatı da etkiliyor. İnsanları kat kat yükselen sıkışık alanlarda yaşamak zorunda bırakıyor. Oysa ki İzmir'in dönüşümü belli bir merkeze sıkışmadan 'yatay genişleyen' bir yapıya sahip olmalı. Kentin Torbalı, Urla, Aliağa, Menemen ve Seferihisar gibi hatlara doğru, az katlı yapılar halinde yayılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yapılaşma İzmir'i sıkışık olmayan, rahat, ferah, daha modern ve şık bir şehir haline dönüştürecektir. Kentlerin yatay genişlemesi, beraberinde kültürel dönüşümü de getirecek, sınırları ortadan kalkan yerleşim birimleri toplumları da birleştirmeye hizmet edecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AKG Gazbeton geri dönüşümde de öncü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN