Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Gerekirse kendimizi Yamanlar'a gömeriz"

Giriş Tarihi: 26.9.2013

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Kerem Ali Sürekli, Yamanlar'a çöp tesisi kurulması kararına tepki gösterdi, "Buna izin vermeyiz" dedi

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Yamanlar'da kurulmak istenen katı atık tesisinin bölge için bir felaket olacağını belirtti. Ekolojik değeri olan ve içinde doğal SİT alanı ile içme suyu havzası barındıran Yamanlar'a katı atık tesisi kurulmak istenmesini anlayamadıklarını belirten Sürekli şöyle dedi: "İzmir'in, Karşıyaka'nın, Yamanlar'ın geleceği ile oynuyorlar. Buna müsaade etmeyiz. Yamanlar'da katı atık tesisi kurulması için çaba gösteren herkesi kendine gelmeye davet ediyorum. İzmir'e ihanet etmesinler. Bir doğa harikası olan Yamanlar'ı asla çöplük yaptırmayacağız. Yamanlar ve çevresinde tarımsal faaliyetler yürütülüyor. Bereketli topraklara sahip Yamanlar'ı kirletmelerine engel olacağız. Gerekirse kendimizi o topraklara gömeriz, yine de Yamanlar'ın bereketli topraklarına bir kova bile çöp döktürmeyiz. Ben başından beri bu noktada bilim ne derse, neyi önerirse onu yapacağımızı belirtmiştim. İki üniversitenin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı raporlar ortada. Bu bölgeye çöplük kurulması felaket olur. Bilimin dediğinin dışına çıkamayız, felaketi önlemek adına yollara düşmeye hazırız." dedi.

KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ
Çevreye duyarlı herkesin bu mücadelede yer alması gerektiğini ifade eden Kerem Ali Sürekli, parti ayrımı yapmadan tüm İzmirliler'i Yamanlar'ın katledilmek istenmesine karşı direnmeye çağırdı. Söz konusu tesisin bölgede yapılması durumunda, yer altı ve yer üstü su kaynaklarının, çeşitli canlı türlerinin olumsuz etkilenmesi riskinin bulunduğunu hatırlatan Sürekli şunları söyledi: "İzmir'in kuzey aksında yaşayan 2 milyona yakın insanın su ihtiyacını karşılayan Yamanlar'a çöplük yapılamaz. Ayrıca burada kurulacak bir çöp tesisi, İzmir Körfezi'ne kadar ulaşan iki adet alt su havzasını da etkileyebilir. Bunu biz söylemiyoruz, bilim adamları söylüyor. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Gerekirse kendimizi Yamanlar'a gömeriz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN