Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Uydurmacı' usta

İzmir'de yılın ahisi seçilen Yakup Demirtaş'ın 1980'li yıllarda BMC'nin siparişi üzerine kamyon şasisi ile ilk kez 36 kişilik otobüs ürettiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 26.9.2013
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde yılın ahisi seçilen Hürel Oto Tamir sahibi Yakup Demirtaş (60), ilginç özellikleriyle dikkat çekiyor. "Uydurmacı Yakup Usta" olarak tanınan Demirtaş, 1985'lerde BMC'nin ilk otobüsünü yapan kişi olarak biliniyor. 1968 yılında çırak olarak mesleğe ilk adımını atan Demirtaş, 1976 yılında ilk oto tamirhanesini açıyor. Sonrasında bugünkü işyerine taşınan Yakup Demirtaş, yaptığı işi "uydurmacı" olarak tanımlıyor. Araç tamirinde günümüzde pek fazla kullanılmayan bir yöntemi uygulayan Yakup usta, araçların bozulan parçalarını onarmak için, ikinci el araç parçalarını kullanıyor. Bunu yaparken, marka ve model gibi ayrımlar Yakup Usta için pek bir anlam ifade etmiyor. Çünkü O, BMC marka bir minibüsün dingilini, fren sistemini tamir etmek için Dodge marka ürünleri kullanabiliyor. Onun için tamirde marka, model gibi kavramlar yok. 1980'li yıllarda BMC fabrikasının da dikkatini çeken Yakup Usta, bir süre BMC fabrikasında üretimlerde mühendislere yardımcı oluyor. Sonrasında BMC yetkilileri kendisinden önden motorlu 1340 BMC kamyonu, arkadan motorlu bir otobüse dönüştürüp dönüştüremeyeceğini soruyorlar. "Tamam" diyen Yakup usta, kamyonun motorunu arkaya alıyor. Mevcut araç iskeletinin üstüne de meşhur Mercedes 302 tipinde bir kasa imal ediyor. Sonrasında 36 kişilik otobüs, BMC'nin ilk üretimi olarak İzmir'de deneme seferlerine çıkıyor.
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Ben aslen Muğlalı'yım. 1968 yılında mesleğe ilk adımımı attım. Mercedes oto tamircisi Ertuğrul Usta'nın yanında çırak olarak çalıştım. Ardından Man Diesel tamircisinin yanında çalıştım. Askerlik sonrası 1976 yılında Karabağlar'da kendi iş yerimi açtım. Önce pazaryeri mevkiindeydim. Sonra Kaymakkuyu'da 5846 Sokak'taki iş yerime taşındım.
Tamir kavramı oldukça geniş bir kavram. Sizin yaptığınız nedir? Bir bakıma işiniz nedir? Bana "Uydurmacı" derler. Size şöyle anlatayım, kamyonunuz bozuldu. Frenlerinde arıza var. Bana geldiniz. Ben bakıyorum, inceliyorum, sorunu tespit ediyorum. Sonrasında sizin arabanız Mercedes olabilir, BMC olabilir, farketmez. O araba için en uygun sistemin nasıl olacağına karar verip, arabanızı tamir ediyorum.
İlginç anılarınız var mı? Yaptığınız işlerden örnekler verebilir misiniz? İlginç işlere imza attık. Mesela BMC'ye otobüs yaptım ben. 1980'li yıllardı. BMC marka kamyonların tamirini yapıyordum. İşte şaftlarında, dingillerinde, fren sistemlerinde arızalar oluyordu. BMC'den yetkililer bunu duymuşlar, geldiler yanıma. İşlerime baktılar, deneme için bir aracı tamir ettirdiler. Sonra beni aldılar götürdüler fabrikaya. Hafanın belli günlerinde BMC'de çalışıyordum. Saat ücreti alıyordum. Mühendislerle beraber orada çalışıyorduk. Sonra bir gün bana BMC 1340 kamyon getirdiler. Önden motorluydu. Motoru arkaya taşıyıp, bir otobüs haline getirip getiremeyeceğimi sordular. Ben de yaparım dedim. Yaptığım otobüs yıllarca çalıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Uydurmacı' usta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN