Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CAN AKSIN: Sarımsaklı'da bir coşku, bir coşku

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Nüfusu 8 bin 860 olan bir beldede yapılan bir festivale gelenlerin sayısı 10 bin olabilir mi? Eğer o belde dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajları'na sahip Küçükköy beldesi ise elbette olur. Ayvalık için rekor sayılabilecek bu katılım, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'in 4 yıl önce başlattığı "Sarımsaklı Uluslararası Kültür ve Folklor Festivali"nin dördüncüsünde oldu. Doğal olarak, kapanış gecesinde konuk sanatçı Yavuz Bingöl de olursa, 10 bini de, 15 bini de yadırgamamak lazım. Romanya, Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova, Slovenya ve Afrika'dan Kongo Cumhuriyeti'nden gelen toplam 14 gurup ile birlikte Türkiye'yi zeybek oyunları ile temsil eden Aks Dans Grubu'nun muhteşem gösterileri festivale renk kattılar. CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça'nın da katıldığı gösteride, Küçükköy halkı ve bütün Ayvalıklılar tarafından çok sevilen başkan Mesut Ergin, konuşmasının temasını dostluk ve barış üzerine kurarak, "Ege kıyılarında suyun iki yakasını, dağların arkasını, okyanuslar sonrasını buluşturduk burada. Dilimiz farklı, dinimiz farklı, rengimiz farklı belki de ama her birimizin kalbi dostça çarpıyor" dedi 5 gün süren festivalin kapanış gecesinde yaklaşık 10 bin kişi tarafından coşkuyla izlenen ve muhteşem bir konser veren Yavuz Bingöl "Türkiye'de festivaller genelde cümbüş tarzında yapılır. Nitelikli festival sayısı 3-5'i geçmez ve Mesut Başkan'ın Sarımsaklı'da yaptığı bu festival en niteliklilerinden biri. Umarım Mesut Ergin'i seneye Ayvalık'ta Başkan olarak göreceğiz ve Sarımsaklı'da yaptığı hizmetleri Ayvalık'ta da alkışlayacağız. Biz kendisine sonuna kadar destek olacağız" sözleri katılanlarca dakikalarca ayakta alkışlandı.

85 YILLIK DOSTLUK
Küçükköy
, genç, dinamik, vizyon sahibi ve deneyimli bir Belediye Başkanı'na sahip olunca, beldede, sanat ve kültürel etkinlikler eksik olmuyor. "Sarımsaklı Uluslararası Kültür ve Folklor Festivali"nden önce, yine Sarımsaklı'da, "Ege'de Dostluk ve Barış Sergisi" açıldı. Midilli Adası'nın Pallesviakos Kulübü ile Ayvalık, Küçükköy, Altınova, Bergama, Dikili, Gömeç takımlarının arasında 1928 yılında başlayan dostluk, Küçükköy Özgürlük Parkı'nda açılan "Ege'de Dostluk ve Barış Sergisi" ile devam etti. Sergide iki yakadaki takımların 1928 yılından bu yana oynadıkları maçların fotoğrafları sergilendi. Fotoğraf sergisinin açılışında konuşan Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, göreve başladığından itibaren, Yunanistan'ın Midilli adasıyla, gerek sportif, gerekse turizm ve kültür alanında ciddi bağlantılar kurduklarını söyledi.

KÜÇÜKKÖY'Ü TANIYALIM

Benim de oturduğum Küçükköy, gerçekten çok güzel, çok şirin ve bir çok tarihi esere sahip bir yerleşim yeri. 1462 senesinde Fatih Sultan Mehmet'in, Midilli'yi teslim almasından itibaren Küçükköy de hayata başlamış olur. Ada yeniden korsanlar ve diğer kaçakçıların eline geçmesin diye, halen Küçükköy'ün bulunduğu konuma yeniçeriler yerleştirilmiş ve köyün adı da yeniçeri köyü manasına gelen "Yeniçarhion" yapılmış. Zaman geçtikçe yönetim Rumların eline geçmiş ve bu bölgeye "Küçükköy" adını vermişler. Küçükköy'ün nüfusunun çoğunluğunu, 1912'de Karadağ, Saraybosna ve Sancak'dan gelmiş olan göçmenler ile Midilli ve Girit adalarından gelmiş olan adalılar oluşturuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Sarımsaklı'da bir coşku, bir coşku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN