Denizleri korumak herkesin görevidir

Giriş Tarihi: 29.9.2013

DTO İzmir Şube Başkanı Öztürk, kirliliği önlemek adına çalışmalara devam ettiklerini belirtti, "Amacımız deniz temizliliğini halka bilinçlendirmek" dedi

Deniz ve kıyıların kirlenmesini önlemek, mevcut kirliliğin temizlenmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği eğitimlerle, denizleri yaşatma çabasında olan DenizTemiz TURMEPA Derneği, faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak her yıl tüm dünyada "Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü" olarak kutlanan Eylül ayının son haftasına özel bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında Güzelbahçe'de kıyı temizliği yaptı. Temizlikte büyük plastik borudan sigara izmaritine kadar çeşitli atıklar sahilden toplandı.

ATIKLAR TOPLANDI
"Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü" bu yıl DenizTemiz Derneği/ TURMEPA İzmir Şubesi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Güzelbahçe Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği organizasyonla kutlandı. Deniz ve çevre temizliğinin öneminin vurgulandığı etkinlik kapsamında, gönüllüler ve ilköğretim okulu öğrencilerinin katılımı ile deniz temizliği gerçekleştirildi. Kıyı temizliğinin ardından ise Güzelbahçe Piri Reis ve Martı Koleji İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından müzik dinletisi yapıldı. Güzelbahçe Yalı Mahallesi Şehitlik yanında düzenlenen etkinliğe DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Güzelbahçe Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günay ile 120 öğrenci ve velisi ile vatandaşlar katıldı. Yapılan kıyı temizliğinde teneke kutudan halıya, çizmeden sigara izmaritine, plastik borulardan kağıtlara kadar çeşitli atıklar toplandı. Etkinlikte konuşan Öztürk, "Denizleri ve kıyıları korumak, kirliliği önlemek için bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Asıl amacımız, denizlerin ve kıyıların kirletilmemesi mesajını vermek. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız kıyı temizliği çalışmalarında toplanan atıklar arasında en fazla sigara izmaritleri, pet şişeler ile teneke içecek kutuları bulunuyordu. DTO İzmir Şubesi ve TURMEPA olarak bizler gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla deniz temizliğini anlatmaya çalışıyoruz. Denizleri korumak ve temiz tutmak hepimizin görevi olmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizleri korumak herkesin görevidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN