Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çok konuşulacak plan

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İzmir limanı ile ilgili yeni bir plan hazırladı. Hazırlanan taslağa, Büyükşehir'in ve sivil toplum kuruluşlarının nasıl tepki vereceği merak konusu oldu

Giriş Tarihi: 1.10.2013
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İzmir'de odalar ve sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine yol açan ve Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava üzerine imar planları iptal edilen kruvaziyer limanı ile ilgili yeni bir plan hazırladı. Planda alışveriş merkezi alanının küçültüldüğü görüldü. Çok konuşulacak planla ilgili değerlendirme yapan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, "Biz limanda sadece kruvaziyer yolcuların ihtiyacına yanıt verecek işletmelere değil, tüm İzmirlileri limana çekecek bir perakende AVM yapılmasına karşıyız" diye konuştu. Özelleştirme İdaresi, Alsancak Kruvaziyer Liman Alanı 5 bin ölçekli nazım imar planına alternatif olarak yeni taslak plan hazırladı. Hazırlanan taslak planlar geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi'ne gönderilerek ilgili belediyelerden görüş istendi. Fakat planlardaki en dikkat çekici unsuru kamuoyunda büyük tartışma yaratan AVM kurulması öngörülen ticaret alanı oluşturdu. Mahkemece yürütmesi durdurulan imar planında 96 bin metrekare olan AVM ve otel yapımı öngörülen ticaret alanı, yeni taslak planında 40 bin metrekareye düşürüldü. Gelen tepkileri de dikkate alan Özelleştirme İdaresi, AVM'nin kurulacağı tiracet alanını küçültürken, turizm alanında ise büyümeye gitti. Turizm tesis alanı yüzde 20 oranla yaklaşık 29 bin 602 metrekare iken, yeni taslak planında yüzde 46 ile 50 bin metrekareye çıkartıldı. Böylece söz konusu bölgenin turizm-ticaret kararı Kruvaziyer Liman Alanı içerisinde yoğun olarak yer almış oldu.

"YANLIŞ ANLAŞILIYORUZ"
AVM ile ilgili esnaf teşkilatı olarak dertlerini anlatamamaktan yakınan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, "Biz kamuoyu tarafından bu büyük projeye karşıymışız gibi algılandık. Derdimizi anlatamıyoruz. Biz limanda kruvaziyer yolcuların ihtiyacına yanıt verecek hediyelik ve giyim eşyası satış noktaları ve kafeteryalar gibi dükkanlara karşı değiliz. Ancak, Bornova'dan Karşıyaka'dan, Buca'dan İzmirlilerin gelip perakende alışveriş yapabileceği bir AVM'ye karşıyız. Böyle bir konsept esnafa zarar verir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çok konuşulacak plan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN