Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AVM'kapsamlı olmasın'

Giriş Tarihi: 2.10.2013

Özelleştirme İdaresi'nin Alsancak Limanı'nın kruvaziyere dönüştürülme planını değerlendiren DTO İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, "Yeni taslakta turizme önem verilmesini olumlu buluyorum" dedi

Özelleştirme İdaresi'nin Alsancak Limanı için hazırladığı taslak plan, kentte olumlu yankı buldu. Egeli Sabah'ın dün manşetten verdiği, "Yeni plan çok konuşulacak" haberinin ardından, kentin önde gelenleri durum değerlendirmesi yaptı. Bir süre önce hazırlanan imar planları İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava üzerine iptal edilmişti. Kruvaziyer limanı için yeniden taslak hazırlayan Özelleştirme İdaresi'nin yeni planında AVM alanının küçültülmesi, kentin kanaat önderleri tarafından olumlu karşılandı. Planları ilk olarak değerlendiren Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh, "İzmir'de hem kurvaziyer hem de yük limanına ihtiyaç vardır. Bunun en güzel örneği de Barcelona limanıdır. Limanın planlanması ile ilgili yapılan tartışmaları, görüş alışverişlerini çok olumlu görüyorum. Mutlaka bir konsensusa varılacaktır. Bu noktada Liman'da büyük bir AVM yapılması hem Büyükşehir Belediyesi'nin hem de esnafın tepkisini çekmişti. Bu noktada AVM'nin küçülmüş olması dikkat çekici. Turizm alanın artması da olumlu bir gelişmedir. Nihayetinde biz bizim buradaki esas amacımız zaten turizmdir. Bu noktada yetkililere teşekkür ediyorum. İzmir'in sesini duyuyorlar ve İzmirliler'in ne istediğini gözönüne alarak yeni bir plan hazırlamak istemişler" dedi.

"ESNAF İŞ YAPAMAZ HALE GELİR"
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, "Liman içinde bir AVM olmaz. Olacaksa da sadece kruvaziyer yolcularına hitap edecek tarzda çeşitli hediyelik eşyaların bulunduğu bir yer olmalı. Büyük bir AVM yapılması Alsancak esnafını iş yapamaz hale getirir. Zaten turistler İzmir kent merkezinde çok fazla zaman geçirmiyor. Genelde çeşitli turlarla Efes-Meryemana gibi bölgere gidiyor. Alsancak esnafının olumsuz etkilenmemisi için, limanda kapsamlı bir AVM olmaması gerekir" dedi. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal da kruvaziyer için önerilen planın amacının dışında yapılaşma içerdiği için kamu yararına uygun olmadığını iddia etti. İzmir Limanı'nın kruvaziyer liman ve yük liman olarak ayrı ayrı düzenlenmesi gerektiğini dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AVM'kapsamlı olmasın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN