Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağmur ve fırtına Ege'yi teslim aldı

Giriş Tarihi: 3.10.2013

Bölgede etkili olan sağanak yağış ve fırtına birçok yerleşim merkezinde yaşamı olumsuz etkiledi. Binaların bodrum katları sular altında kaldı, fırtına bazı ağaçları devirdi

Aydın'da sabaha karşı etkisini arttıran şiddetli yağış, başta il merkezi olmak üzere su taşkın ve baskınlarına yolaçtı. Yağışlarda çok sayıda evi su basarken, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Acil Servisi ile Arkeoloji Müzesi'nin bodrum katı da sular altında kaldı. Aydın-İzmir karayolunda çok sayıda araç da yolda kaldı. Yağıştan en çok Orta Mahalle sakinleri etkilendi. Çok sayıda evin sular altında kaldığı mahallenin sakinleri, kendi imkanlarıyla suları tahliye etmeye çalıştı. Şiddetli yağışlarda sürekli evlerinin sular altında kaldığını ifade eden vatandaşlar, tedbiri kendilerinin almaya çalıştığını, çocuklarının büyük tehike atlattığını belirterek, Aydın Belediyesi'ni eleştirdi. Yağış sırasında Atatürk Bulvarı ve bağlantı yollarında yer yer çökmeler olurken, araçların tehlike atlattığı trafik polisi ekiplerinin telsiz anonslarından duyuldu. Aydın Belediyesi ve Afet Acil Şube Müdürlüğü ekipleri su baskını ve yağışın yolaçtığı olumsuzlukların giderilmesi için yoğun çalışma yaptı. Bu arada Didim'de gün boyu aralıklarla devam eden yağış akşam sağanağa ve doluya dönüştü. Göle dönen ana caddelerde trafik kilitlenirken, işyerlerine ve alçak kesimlerdeki konutlara yağmur suları girdi. Özellikle Atatürk Bulvarı ve Altınkum Otelleri bölgesindeki logarların tıkanması nedeniyle evler ve oteller sular altında kaldı. Otel çalışanları suların otellere girmemesi için önlemler almaya çalışırken, başarılı olamadı. Bazı işyeri sahipleri işyerlerinde mahsur kaldı. Okul çıkışında öğrenciler de zor anlar yaşadı. Kuvvetli rüzgarın da etkili olduğu ilçede zaman zaman elektrik kesintileri yaşandı. Yağmurun kesilip suların çekilmesiyle kent halkı rahat nefes aldı.

YÜZLERCE AĞAÇ DEVRİLDİ

Yatağan ilçesi Yeşilbağcılar beldesinde şiddetli fırtına yüzlerce çam ağacını devirdi, evlerin çatısını uçurdu, bazı meyve ağaçlarını da zarar verdi. Muğla'nın Yatağan ilçesinde dün başlayan sağanak yağış etkili olurken, Yeşilbağcılar beldesinde şiddetli fırtına yüzlerce çam ağacını devirdi, evlerin çatısını uçurdu, bazı meyve ağaçlarını da zarar verdi. Yağıştan Yatağan-Milas karayolu da etkilendi, iş makineleri yaptıkları çalışma ile taşkın sularını hendeklere yönlendirdiler, bir süre kapalı kalan yol daha sonra ulaşıma açıldı. Öte yandan şiddetli fırtına Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili'nin evinin çatısını da uçurdu. Cicili; "'Çok şiddetli yağış oldu ancak yağış ile birlikte gelen şiddetli fırtına yüzlerce çam ağacını ve bazı meyve ağaçlarını devirdi benim evin çatısını da uçurdu. Yağmur bir ara durunca çatıyı naylon ile kapattım" dedi.

MUĞLA'DA HEYELAN

Muğla'nın Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinde akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Yağmurun etkisiyle oluşan heyelanda yola düşen kaya parçaları Muğla- Fethiye karayolunun Kocabel mevkiinde ulaşımı engelledi. Ekiplerin çalışmasıyla yol bir saat sonra açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur ve fırtına Ege'yi teslim aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN