Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çılgın profesör

Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Erol Uyar, öğrencileriyle birlikte fakültedeki atölyede önemli buluşlar yapıyor

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Erol Uyar, öğrencileriyle birlikte fakülte binasındaki atölyede çok önemli buluşlara imza atıyor. Yurt dışında benzerleri bulunan ve yüksek bedellere satın alınabilen robotları bile imkânsızlıklara rağmen atölyede üretiyorlar. Dokuz Eylül Üniversite Makine Mühendisliği Fakültesi'nden emekli olduktan sonra Ege Üniversitesi'nden gelen teklifi atölye kurulması şartıyla kabul ederek göreve başlayan Prof Dr. Erol Uyar, başta savunma sanayii olmak üzere birçok alanda robotlar üretiyor. Ege Üniversite'nde görev yaptığı 1 yıllık sürede öğrencileriyle birlikte 6 büyük projeye imza atan Uyar, "Yaptığımız robotların bazılarını yurt dışında görmeniz mümkün. Bu robotları imkan verildiği zaman A'dan Z'ye her şeyini üretebileceğimizi gösteriyoruz. Her şey imkanlarla ilgili. Bizim normal şartlar altında modellerin yazılım kısmını tasarlamamız gerekiyor. Ama biz prototipine kadar her şeyi kendimiz hazırlıyoruz. Maddi olarak desteklenmemiz gerekiyor. Bu robotların maliyetinin karşılanması için üniversitemiz bize destek oluyor. Ama yeterli gelmiyor" dedi.

SANAYİCİ İLGİLENMİYOR

Ege Üniversitesi'nin İzmir'in ve Ege Bölgesi'nin en önemli değerlerinden biri olduğunu söyleyen Uyar, "Bizim burada geliştirdiğimiz ürünler, ülkemizde üretimi yapılmayan, sanayicilerin fabrikalarında kullanmak üzere yurt dışından yüksek fiyatlara satın aldığı robotlar. Yeri geliyor, öğrencilerim ile birlikte cebimizden para toplayıp malzemeleri öyle alıyoruz. O kadar proje geliştirdik, sağolsun İstanbullu sanayiciler bize destek verdi ama İzmirli sanayicilerin umurunda değil, destek vermiyorlar" diye konuştu. Uyar'ın, en fazla dikkat çeken projeleri arasında mayın taramada kullanılabilecek gps yardımıyla kontrol edilen robot, engebeli yollarda çukurlara girip çıksa da namlusu her zaman hedefe doğru sabit duran tank, uzaktan kontrol edilebilen gemi dümeni, insan beyni ve kaslarından aldığı sinyaller ile hareket edebilen robot yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çılgın profesör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN