Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük gün geldi çattı

Giriş Tarihi: 7.10.2013

EXPO 2020'ye aday İzmir, dev bir organizasyona daha ev sahipliğini yapıyor. Bilim, siyaset ve sanat alanında birçok ünlü isim, dünyanın sağlık sorununu görüşmek üzere kentimize geldi

EXPO 2020'ye aday olan İzmir, dünya çapında bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. Bilim, siyaset ve sanat alanında birçok ünlü isim dünyanın sağlık sorununu görüşmek üzere Tarihi Havagazı Fabrikası'nda bugün ve yarın buluşuyor. Çoğunluğu BİE (Uluslararası Sergiler Bürosu) delegelerinin katılacağı Sağlık Sempozyumunun konukları dün akşam saatlerinde İzmir'e geldi. Bu sabah ise sempozyum başlayacak. Defne Samyeli'nin sunumunu üstlendiği "Sağlık Sempozyumu"nun açılış konuşmasını BIE Koordinatörü, Dimitri Kerzentzes yapacak.

"TANITIM İZMİR İÇİN ÖNEMLİ"
İzmir Valisi, EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Toprak'ın konuşmasından sonra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuklara Türkiye'nin sağlık alanında kaydettiği gelişmeleri anlatacak. EXPO 2020'ye aday olan İzmir'in temasının sağlık olduğunu hatırlatan Vali Toprak, çok önemli uluslararası çapta bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek şunları söyledi; "Diğerlerinde olduğu gibi İzmir bu organizasyonu da Türkiye'ye yakışır biçimde başarıyla gerçekleştirecektir. Burada asıl önceliğimiz kentimize gelen delegasyondan EXPO adaylığımıza destek olmalarını sağlamak ve İzmir'in diğer aday kentlerden farkını, önceliklerini, potansiyelini ,değerlerini öne çıkarmaktır. Bir başka önceliğimiz ise, Türkiye'nin prestiji İzmir'in tanıtımıyla birlikte ortaya koymaktır. EXPO 2020 genel sekreterliğimizin bütün çalışanları bu konuda büyük çaba harcadılar, kendilerine organizasyonumuza katkı sunan herkes teşekkür ederim" dedi.

ÜNLÜ MÜZİSYEN DE GELDİ
Dünyamızın karşılaştığı sağlık sorunlarına dikkat çekmek için düzenlediği organizasyonla bilinen UNICEF iyi niyet elçisi, Afrika Birliği Barış Elçisi, müzisyen Angelique Kidjo'da İzmir'i EXPO 2020 yolculuğunda yalnız bırakmadı. Ünlü sanatçı da sempozyumda konuşacak. Dolu dolu geçecek sempozyumun ilk gününde TİKA Başkan Dr. Serdar Çam, Sağlıkta Küresel İşbirliği ve Türkiye'nin yurtdışındaki projelerinden örnekler verecek. New York Times en çok satan Yazar, Emmy Ödüllü Belgesel Yapımcısı Dan Buettner, konuklar uzun ve kaliteli yaşam konusunda bilgilendirecek. Sempozyumda konuşacak bir başka ünlü ise Nobel Ödülü sahibi Dr. Kirsty Duncan; Toronto Üniversitesi Sağlık çalışmaları bölümünde akademisyen olan Dr. Duncan iklim değişikliğinin ortak geleceğimiz üzerindeki etkilerini ele alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük gün geldi çattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN