Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO 2020 yarışı için mesir macunu önerisi

Manisa'nın yeni Valisi Abdurrahman Savaş, birçok hastalığa iyi geldiği kabul edilen mesir macununun tanıtımda kullanıldığı taktirde, EXPO yarışında öne çıkılabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.10.2013
EGELİ Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Manisa Valisi Abdurrahman Savaş oldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında Nevşehir'den Manisa'ya atanan Abdurrahman Savaş, bugüne kadar yaptıklarını geleceğe dönük planlarını anlattı. İzmir'in 'Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar-Herkes İçin Sağlık' temasıyla aday olduğu EXPO için bir öneri de Vali Savaş'tan geldi. Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın hastalığına şifa olan ve halk tıbbının somut bir nesnesi olan mesir macunun EXPO delegelerine tattırılabileceğini öneren Vali Savaş, "Hafsa Sultan ve mesir macunu padişah fotoğraflarıyla birlikte anlatılırsa dikkat çekici olabilir. Mesir halk iyileştirme kültürüdür. Bu bölgenin havasının ve bu bölgede yetişen bitkilerin tedavi edici boyutu var. Bu yıllar önce keşfedilmiş. Bugüne kadar Spil Dağı'na yerleşip kanseri yenen çok hasta oldu. EXPO'ya sağlık temasıyla aday olan İzmir, Manisa'nın bu özelliklerini kullanabilir" dedi.

Yaklaşık 5 ay önce Nevşehir'den Manisa'ya Manisa'ya atandınız. Kente alışabildiniz mi?
- Alışmak ile tanımak farklı. Görevin son gününe kadar insan alışma gayretinde oluyor. Ortamı benimsemek gayreti de kişiden kişiye değişiyor. Meslek gereği ya da kişiliğimle ilgili olabilir. Beşeri çevreyi kabullenme konusunda çok sorunum olmuyor. 20 yıldır birbirimizi tanıyormuş gibi hissediyorum.

HIZLI KENTLEŞME

Manisa'da önceden görev yapan valiler kente güzel şeyler kattılar. Siz de önemli görevler üstlendiniz. Manisa'da neler yapmayı düşünüyorsunuz?
- Daha önce arkadaşlarımızla konuştuğumuzda ve ortak akıl toplantılarında genel bakış açımı ifade ettim. Somut yapılacak planlar var ve bunun dışında bir de yöntemler var. Daha önceki Bakanlıkta görev yaptığım esnada somut projelerle de uğraştım. Aynı zamanda yöntemlerle de uğraştım. Türkiye'nin son dönemde AB sürecinde yaşadığı şeylerin çoğu somut yatırımlar dışında yöntemlerdir. Demokratikleşme kısmı tamamen mevzuat düzenlemeleri yöntemlerdir. Manisa özellikleri itibariyle fark ettiğim, gelmeden önce de tahmin ettiğim bir takım çevre illere mukayese edildiğinde farklı özellikleri var. Manisa çok merkezli bir il. Manisa deyince il merkezinin dışında her biri il büyüklüğünde olan çevrede nüfusu 100 binin üzerinde 3-4 tane daha kent alanı var.

Manisa'daki hızlı kentleşme ne gibi sonuçlar doğuruyor?
- Manisa büyükşehirlerin hızlı kentleşmesi dolayısıyla oluşan sorunlarla sağlık eğitim, kentsel alt yapı konularında sorunlar yaşıyor. Bu da hızlı nüfus artışından kaynaklanıyor. Manisa'nın aktif hızlı gelişen bir kent olması bunun yanında hızlı nüfus artışının gerektirdiği okulların hazırlanması sorunları beraberinde getiriyor. Daha önceki 15-20 yıllık dönem nüfus 2.5 katına çıkmış. Bu şehrin genel trafik sorunu da otopark sorunu da görünüyor. Konut bulma sorununu da ortaya çıkarıyor. Nevşehir'de bu hızlı nüfus artışı yoğun olmadığı için ikili eğitim yoktu. Buradaki okullarda yarıdan çok ikili eğitim yapılıyor.

Spil Dağı'na teleferik düşünüyor musunuz?
- Teleferik ile ilgili önceden yapılmış bir fizibilite çalışması oldu diye biliyorum. Henüz inceleyemedim. Ama Manisa'nın uzun süredir düşündüğü hayal ettiği bir konu.

OKULLAR BİR ARADA

İzmir'in Manisa'nın gücünü kullanması, Manisa'nın da İzmir'in gücünü kullanması gerekiyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
- Asıl vurgulamak istediğim husus o. Sen, ben değil, biz olmak gerekiyor. İzmir'in sahip olduğu sosyal kültürel imkanlar, sadece İzmir'in değil, aynı zamanda Manisa'nın da imkanları. İzmir'de bir fuar varsa, o Manisa'nın da kullanacağı bir imkan. Bunu bu şekilde görüp tanımlarsak, Manisa'da yapacağımız bir takım hizmetler ve yatırımlar için hitap ettiğimiz kesim 300 bin nüfuslu Manisa değil, 2 milyon nüfuslu bir bölge oluyor. Böyle bir bakış açısıyla hareket etmek lazım

Sağlık temasıyla EXPO'ya aday olan İzmir'in Manisa'yı nasıl görmesi lazım. Bu konudaki düşünceleriniz neler?
- İzmir'in Manisa'ya ayrı bir şehir değil de, havza gözüyle bakması lazım. Manisa İzmir diye sınırlamak doğru değil. Benim kullanmak istediğim kavram Manisa İzmir Aydın bunlar idari bölümler. Ekonomik bölümler değil. EXPO'dan amaçladığımız nedir? Bunu destekleyen alanı harita üzerinde çizeriz. Nereye isabet ederse? Örneğin Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın hastalığına şifa olan ve halk tıbbının somut bir nesnesi olan mesir macunun EXPO delegelerine tattırılabilir. Hafsa Sultan ve mesir macunu padişah fotoğraflarıyla birlikte anlatılırsa dikkat çekici olabilir. Mesir halk iyileştirme kültürüdür. Bu bölgenin havasının ve bu bölgede yetişen bitkilerin tedavi edici boyutu var. Bu yıllar önce keşfedilmiş. Bugüne kadar Spil Dağı'na yerleşip kanseri yenen çok hasta oldu. EXPO'ya sağlık temasıyla aday olan İzmir Manisa'nın bu özelliklerini kullanabilir

Eğitim konusunda düşünülen projeler var mı?
- Şu an ortaöğretim kurumları için bakanlığın düşündüğü kampus projesi ile ilgili yer çalışmasını tamamladık. 130 dönüme yakın alan içinde ortaöğretim kurumları, Anadolu Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Ticaret Lisesi gibi ortaöğretim kurumlarını 4-5'ini aynı kampus içine yapacağız. Onların terk ettiği alanları da ilköğretim kurumlarına vereceğiz.

'KENT YENİDEN PLANLANIYOR'
Birçok kent merkezinde olduğu gibi Manisa'da da kamu binaları çok dar bir alana sıkışmış. Bu beraberinde bir çok sorunu getiriyor. Kamu binalarıyla ilgili bir düzenleme yapılacak mı?
Önümüzdeki dönem Büyükşehir ile birlikte planlama tek elden yapılacak. Kamu binalarının halkın daha iyi hizmet alacağı yerlere taşınması bunun bir parçası olmalı. Bulunduğumuz 500 metrelik 1 kilometrelik alana Valilik, Defterdarlık, Milli Eğitim, Özel İdare, Belediye hepsi bir alana sığışmış durumda. Böyle olunca trafik felaket. Kenti yaymak lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO 2020 yarışı için mesir macunu önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN