Türkiye'nin en iyi haber sitesi

70 aile mağdur oldu

Tahtalı Barajı havzasında evleri istimlak edilen ve kendileri için Pancar Ovası'nda yapılan dairelere taşınacakları günü bekleyen vatandaşlar, yarım kalan kanalizasyon yüzünden 21 aydır beklemede

Giriş Tarihi: 8.10.2013
İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Kenarköy ve Çamköy'deki 70 hanede yaşayan vatandaşlar, baba yadigarı köylerini Tahtalı Baraj Havzası'nda kalması nedeniyle terk etti. Yıllarca kira yardımı alarak yaşadıktan sonra kendileri için yapılan evlerine kavuşma hayali kuran vatandaşlar, yarım kalan kanalizasyon inşaatı yüzünden iki yıldır evlerine taşınacakları günün hayalini kuruyor. Bulgurca, Kenarköy ve Çamköy köyleri, baraj havzasında kalması nedeniyle 1997 ve 1998 yıllarında istimlak edilerek boşaltıldı. Evlerini terk eden köylülere devlet yetkilileri tarafından yeni ev sözü verildi. Pancar Ovası'na taşınan binlerce vatandaş kira yardımı almaya başladı. Bulgurca'da yaşayan vatandaşlara 600 ev yapılarak 2003'te teslim edildi. İki katlı evlerde yaşayan vatandaşlar yeni bir yaşam kurarken Kenarköy ve Çamköy sakinleri, kendilerine verilecek evlerle ilgili müjdeli haberi beklemeye başladı.

İLK EVLER HEMEN VERİLDİ
Kenarköy ve Çamköy sakinleri, kira yardımı almayı sürdürürken müjdeli haber 2010 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan geldi. Onlar için de altı depo olarak projelendirilen ikişer katlı evler "İzmir Menderes Bulgurca Tahtalı Barajı İskanı 120 Aile Şehir İskan Konutu" adıyla yapılmaya başlandı. Toplam 120 evin inşaatına başlanırken 70'inin Kenarköy ve Çamköy sakinlerine, kalan 50 evin de Doğu illerinden gelecek evleri istimlak edilen hak sahiplerine verileceği belirtildi. Ancak 29 Aralık 2011'de yapımı tamamlanan evler, bir türlü hak sahiplerine teslim edilmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evleri tamamlarken, kanalizasyon ve su şebekesi inşaatını yapmakla görevli olan İZSU, bir türlü bu imalatları bitiremedi. İZSU'dan ihaleyi alan firma, içme suyu şebekesi imalatını tamamlarken kanalizasyon inşaatını yarım bıraktı. İZSU ise müteahhit ile mahkemelik olunca olan vatandaşlara oldu. Uzun süre boş kalan evler, kimliği belirsiz kişiler tarafından yağmalanmaya başladı. Bunun üzerine camları ve çerçeveleri zarar gören evlere, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü güvenlik görevlileri yerleştirdi.

"EVLERİMİZİ İSTİYORUZ"
Yıllardır kiracı oldukları için mağdur olduklarını söyleyen hak sahipleri, bir an önce evlerinin teslim edilmesini istiyor. Vatandaşlardan Hüseyin İnce, "Evlerimizi 15 yıl önce terk ettik. Geçen sürenin tamamını kiracı olarak geçirdik. Ben her ay 550 lira ev kirası ödüyorum. Devlet bize aylık 250 lira kira ödüyor. 2012'nin Kurban Bayramı'ndan beri de kiramızı alamıyoruz. Yılardır biz evlerimize geçeceğimiz günün hayalini kuruyoruz. Evlerimizin neden teslim edilmediğini sorduğumuzda yetkililer, cevap olarak su abonelikleri ve kanaliasyon alt yapısının tamamlanamamasını gösteriyor. Evlerimizi bu şekilde gördükçe içimiz acıyor. Sahipsiz kaldık. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne kadar gittik, ama cevap alamadık" dedi.

"BİZE MÜRACAAT YOK"
İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, kendilerine söz konusu yer ile ilgili bir abonelik müracaatının olmadığını belirterek, "İZSU, inşaatın olduğu bölgeye 2 kilometrelik su şebeke hattı çekti. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün söylediği noktaya kadar hat çekildi. Su boruları kapılara kadar geldi. İl müdürlüğünün, şebeke hattının bittiğinden haberi olmasına rağmen Eylül ayında İZSU'ya çalışmanın sona erip ermediğini öğrenmek üzere bir dilekçe gönderdiler. Şu an bu konu için bizim yapacağımız hiç bir şey yok. İZSU, konuyla ilgili tüm yükümlülüklerini yerine getirmiştir" dedi.

'DÜZENLEME HEMEN YAPILIR'
İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fethi Şahinoğlu, ise aksaklığın İZSU'nun kanalizasyon inşaatını bitirip, kendilerine teslim etmemesinden kaynaklandığını belirterek şunları söyledi: "İZSU'nun açtığı alt yapı ihalesinde yüklenici firma ile hukusal sorunları olmuş ve iş tasfiye edilmiş. Alt yapının bir kısmı tamamlandı bir kısmının ise hala yapımı bekleniyor. İZSU, hukuksal sorunu çözüp, kanalizasyon alt yapısını tamamladığı anda, biz de ikinci bir ihale açarak çevre düzenlemesini yapıp, konu bize geldikten sonra 3-5 ay içerisinde evleri teslim ederiz. Evlerin tapuları, elektrik alt yapıları, oturma izinleri her şeyi hazır. Sadece İZSU'nun bize çalışmalarını tamamlayıp, teslim etmesi gerekiyor. Biz, teslim aldıktan sonra çevre düzenlemesini yapıp evleri sahiplerine vereceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
70 aile mağdur oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN