EXPO'da önemli bir adım atıldı

Giriş Tarihi: 8.10.2013

"Herkes İçin Sağlık" temasıyla EXPO 2020'ye aday olan İzmir, 27 Kasım'da yapılacak EXPO 2020 oylaması öncesinde, 116 BİE delegesinin katıldığı bir sempozyum düzenledi

Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar: Herkes İçin Sağlık temasıyla EXPO 2020'ye aday olan İzmir, 27 Kasım'da yapılacak EXPO 2020 oylaması öncesinde düzenlediği sempozyumla takdir topladı. EXPO 2020 adayları olan Sao Paulo ve Ekaterinburg'un sempozyumlarına göre çok daha fazla delege ve ülke temsilcisinin katıldığı sempozyum Swissotel Büyük Efes Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Kongre'ye 107 ülkeden, 116'sı BIE delegesi olmak üzere 200'ün üstünde kişi katıldı. Sunuculuğunu Defne Samyeli'nin yaptığı toplantıda UNICEF iyi niyet elçisi, Afrika Birliği Barış Elçisi, müzisyen Angelique Kidjo şarkı söyledi. Alanında uzman katılımcılarında yer aldığı sempozyum sadece İzmir'in konuşulduğu değil, sağlık alanında dünyanın içinde bulunduğu durum ve gelecekte yapılması gerekenler konusunda da görüşlerin sunulduğu uluslararası bir kongreye dönüştü. Katılımcıların daha önce düzenlenen EXPO 2020 sempozyumlarından çok daha iyi bir organizasyon düzenlenmiş olduğunu ifade ettikleri öğrenildi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Daha iyi bir dünya için yeni yollar herkes için sağlık" konulu temanın dünya için önemine dikkat çekerek, İzmir'de gerçekleştirilecek sağlık alanındaki yatırımları anlattı. Müezzinoğlu şöyle konuştu: "Türkiye ve İzmir EXPO 2020'ye adayız ve hazırız. Bu organizasyonu 150 yıllık geçmişinde enerjiden uzaya kadar birçok farklı temaya ev sahipliği yapılmasına rağmen bugüne kadar ne yazık ki sağlık temalı bir EXPO gibi dünyanın en büyük organizasyonlarından birinin gündemine taşınması çok önemlidir. Bu sebeple Türkiye EXPO 2020 için daha iyi bir dünya için yeni yollar herkes için sağlık temasını seçmiş hem EXPO, hem de EXPO adayı ülkeleri arasında sağlık temalı EXPO düzenlemeye aday ilk ülke olmuştur. Türkiye son 10 yılda kapsayıcı ve devamlılığı olan bir sağlık sistemi kurmayı başardı. Bu başarı birçok bilimsel sağlık politikaları toplantılarına konu olmuş, Dünya Sağlık Örgütü tarafından diğer ülkelere örnek gösterilmiştir. EXPO 2020 de ev sahipliği yapma hakkı İzmir'e verildiği takdirde EXPO 2020 İzmir, ülkeler arasında fikir alışverişi için önemli bir platform görevi yürüterek bizlerin birbirimizin başarı öykülerinden ders çıkarmamıza imkan sağlayacaktır. 150 yıldan fazladır geçmişi olan insanlar için daha iyisini isteyen EXPO gibi uluslararası organizasyonlar, uluslararası alanda günümüzün yükselen değeri olan sağlığa hak ettiği değeri vereceğine inanıyorum."

"ERİŞİM İMKANI VAR"
Vali Mustafa Toprak, EXPO 2020 adayı İzmir'in Hipokrat ve Galen'in yaşadığı coğrafya sağlık temalı bir EXPO düzenlemesinin önemine işaret etti. Toprak, EXPO için İzmir'in en uygun aday olduğunu belirterek, "Üç saatlik uçuş mesafesinde üç farklı kıtada 48 ülkeye ve 1.5 milyar nüfusa erişim imkanı sunması, İzmir'i rakiplerinden farklı bir hedefe taşıyor" dedi. BIE Koordinatörü Dimitri Kerzentzes ise, "Herkes için sağlık" temasında uluslararası işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Kerzentzes,"EXPO'nun hayat kalitesine verdiği önemi yansıtmaktadır. İlerlemenin anlamı iyi bir hayat kalitesinde ilerleme sağlanmasıdır. Büyük etkinlikte bu sağlanabilir. Hayat kalitesi öncelikle sağlığa dayanmaktadır. İnsanlar ve mallar dünyada büyük bir dolaşım içindedir. Türkiye, batı dünyası ve İslami kültürler arasında köprü oluşturan stratejik bir ülke konumunda "dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'da önemli bir adım atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN