Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu sene İzmir rekor kırabilir'

İtalya'nın İzmir konsolosu Igor Di Bernardini, "2013 yılının ilk 8 ayındaki vize başvuru sayısı, 2010 yılı boyunca aldığımızın kat kat üstünde" dedi

Giriş Tarihi: 9.10.2013
İtalya'nın İzmir konsolosu Igor Di Bernardini, 3 yıldır görev yaptığı İzmir ile ilgili izlenimlerini Egeli Sabah'a anlattı. İzmirliler'in bu yıl İtalya'ya akın ettiğini söyleyen Bernardini, "2010 yılında İtalya için yapılan vize başvurularında patlama yaşamıştık. Bu durum bizi çok şaşırtmıştı. Fakat bu yıl ki vize başvuruları bizi hayretler içerisinde bıraktı. 2013 yılının ilk 8 ayında aldığımız vize başvurusu sayısı, 2010 yılının 12 ayında aldığımız başvuru sayısını geçti. Bu yıl İtalya vizesi konusunda İzmir rekor kırabilir" dedi.

* Kaç yıldır görevdesiniz?
- İzmir'de 3 yıldır görev yapıyorum. Normalde 1 yılım daha var ama ben İzmir'den biraz daha önce ayrılacağım sanırım. Gideceğim zamanki etkiyi hala düşünüyorum. İnsanlar bazı şeyleri sonradan daha iyi anlıyor, sanırım benim İzmir maceramda böyle olacak. İzmir benim için çok güzel bir tecrübe oldu. Türk halkını tanımış oldum.

* Türk insanını nasıl buldunuz?
- Görev süremin son senesinde Türkler içerisindeki farklılıkları keşfettim. Türkiye'de kültür yoğunluğu çok fazla. İtalya ile bu konuda da benzeşiyor. Haziran ayında Akdeniz Oyunları'nın düzenlendiği Mersin'e gittim. Orada başka bir kültürü tanıdım. Türkiye'de batından doğuya olan kültür farklılığı, İtalya'da da kuzeyden güneye indikçe yaşanıyor. Buda bizim diğer bir benzer noktamız oldu.

* İzmirliler'in İtalya vizesi için ilgisi nasıl?
- Bu sene vize ofisimiz patlama yaşadı. Geçen seneye oranla yüzde 30'luk bir artış var. 31 Ağustos tarihinde onaylanmış 18 bin 400 vize sayısına ulaştık. Bu sayıda bizim 2010 yılında 12 ay boyunca verdiğimiz vize sayısına eşdeğer. Önümüzde 9 günlük bir Kurban bayramı tatili var onunla birlikte bu seneki beklentimiz 23 bin seviyelerinde. İtalya'dan İzmir'e gelenler var. İzmir konumu gereği coğrafi açıdan çok özel bir yerde. Katolikler için Selçuk'a hacı olmaya geliyorlar. Katolik Kilisesi, bu amaçla İzmir'e turlar düzenliyor.

* Kruvaziyer turizm'de İzmir'in yeri nedir?
- Kruvaziyer konusunda İzmir diye bir gerçek var. Kent bu konuda 10 sene içerisinde çok fazla yol kat etmiş. Sorun şu ki buraya gelenler kısa bir konaklama süresi geçiriyor. İzmir'de gerekli otel ve tanıtım konusun da sıkıntı var. İzmir EXPO 2020'yi alırsa buraya olan ilgi ve kalış süresi artış gösterecek. Daha çok geminin gelmesi için daha iyi daha donanımlı bir limana ihtiyaç var. Çünkü kentin kruvaziyer turizmi için çok büyük bir potansiyel var.

* İzmir'in eksiği nedir?
- EXPO 2020'yi düşünecek olursak çok fazla yapılması gereken şey var. Şehrin en büyük eksikliklerinden bir tanesi kumsal ve denize girilebilecek bir plajın olmaması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu sene İzmir rekor kırabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN