Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sümerbank arazisi yine Büyükşehir'e

İl Genel Meclisi, Vali Toprak'ın yeniden görüşülmesi için geri gönderdiği Sümerbank arazisinin 20 yıllığına Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilmesi kararını yeniden aldı

Giriş Tarihi: 9.10.2013
İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın, yeniden görüşülmesi için geri gönderdiği Sümerbank arazisinin Büyükşehir'e tahsis edilmesi kararı İl Genel Meclisi Ekim ayı olağan toplantısında yeniden gündeme geldi. CHP'li İl Genel Meclisi üyeleri tarafından 'İzmir'in malını İzmir halkına vermek istiyoruz' denilerek görüşülen karar, muhalefetin 'Vali'nin geri gönderme kararının doğru olduğu yönündeki iki şerhe rağmen" oy çokluğuyla kabul edildi. Üç komisyonun ortak raporuna eski karara ek olarak, 'Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gerekli izinlerin alınması' maddesi eklendi. Ekim ayı olağan meclis toplantısında görüşülen Sümerbank arazisi ortak Komisyon raporunu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hakkı Pamukçu, Özel İdare Varlıkları ve Hukuk komisyonu tarafından yeniden görüşülmesinin ardından Meclis'e okudu. Pamukçu, "Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararı ile bu arazi üzerindeki bina ve teçhizatları ile birlikte kullanılmak üzere zamanında İl Özel İdaresi'ne tapusu ile birlikte devredilmiş. Karar taşınmazların, bir başka kuruma tahsis edilmeden önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin alınması gerektiği ve tüzel kişiliklere taşınmazların tahsisi için İçişleri Bakanlığı'ndan onay alınmaması nedeniyle reddedildi" dedi. Pamukçu, "Komisyonlarımızca yapılan incelemelerde şu sonuç çıkmaktadır, biz burayı satmıyoruz, hibe etmiyoruz. Buranın tahsisini yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayı burada söz konusu olmamalı. İmar Komisyonu geçen hafta alanda yaptığı incelemeleri sonucunda, buranın tarihi alan vasfını yitirdiği ve bakanlık ile ilgili bir hususu bulunmadığını gördük. Ancak üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından herhangi bir tescil bulunmayan 234 No'lu parsel dışındaki diğer parseller için gerekli izinlerin alınması yönünde karar aldık" diye konuştu.

SÜREÇ BİRAZ GECİKTİ
İzmir İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci ise "Biz burayla ilgili resmi başvurumuzu yaptık. Daha sonra buraya Kültür ve Turizm Bakanlığı talip oldu. Bununla ilgili bakanlık yetkilileri ve Büyükşehir Belediyesi ile bir toplantı yaptık. Eski Sümerbank arazisinin bir kısmını bakanlık, bir kısmını da belediyenin alarak, müşterek proje yapılmasına karar verdik. Anlaşmazlık süreci geciktirdi"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sümerbank arazisi yine Büyükşehir'e
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN