Hayvanların can dostu

Giriş Tarihi: 10.10.2013

İzmirli Zinnur Çelik, çöpe atılan yiyecekleri evinin garajında öğütüp yem haline getiriyor, sonra da sahipsiz gezen sokak hayvanlarını besliyor

4-10 Ekim tarihleri arasında Hayvan Hakları Haftası kutlanırken, İzmir'de yaşayan 4 çocuk babası 72 yaşındaki emekli Zinnur Çelik evinin garajına kurduğu sistemle tüm hayvanseverlere örnek oldu. Bayraklı'da yaşayan 4 çocuk babası Zinnur Çelik tam bir hayvan dostu. Hayatını sahipsiz kuş, kedi ve köpeklere adayan yaşlı adam çöpe atılan ekmek, gevrek, boyoz ve poğaçaları evinin garajında öğütüp yem haline getiriyor. Hayvan dostu yaşlı adam örnek davranışıyla herkesin büyük takdirini kazanıyor. Günde ortalama 400 ekmeği işleyerek öğüten ve yem haline getiren Çelik, böylece hem sahipsiz hayvanları beslemiş oluyor, hem de yüzlerce ekmeği ziyan olmaktan kurtarıyor. Emekli olduktan sonra sokağa atılan ekmekleri toplayıp değerlendirmeyi kendine iş edinen Çelik, "İlk başta Kemalpaşa Armutlu'da da evim var. Oradaki sahipsiz birkaç kedi köpeğe götürmek için bu işe başladım. Bunu yaptığımı gören insanlar bir süre sonra bayat ekmeklerini getirmeye başladı. Bu insanların sayısı her geçen gün arttı. Sonunda garajımı kapatıp bu işe adadım. Hem hayvanları besliyorum, hem de ekmeklerin ziyan olmasını önlemiş oluyorum" diye konuştu.

Çocuklarını garaja sokmuyor

Çocuklarının garajı daha önce araçlarını park etmek için kullandığını belirten Zinnur Çelik, garaja ekmek doğrama ve öğütme sistemini kurduktan sonra artık garaja artık araç almadığını söyledi. 7 yıldır sahipsiz hayvanlar için ekmek topladığını aktaran Çelik şöyle konuştu: "Ekmekleri toplamak için çöpleri geziyorum. Zaman zaman çok ilginç anılarım oluyor. Bazıları çöpten aldığım ekmekleri görünce elime para sıkıştırıyor. Çöpten beslendiğimi düşünüyorlar. Bu ekmekleri hayvanlar için topladığımı söyleyince şaşırıyorlar. Yine ısrarla para verirlerse alıyorum. O parayı gidip ihtiyacı olan birine veriyorum. Kendi beslediği hayvan için burada öğüttüğüm ekmeklerden almak isteyen olursa onlara da veriyorum. Ancak birinci önceliğim sahipsiz sokak hayvanları."

Ekmek toplama kabı
Garajın önüne ekmek toplama kabı yaptığını söyleyen Zinnur Çelik, günün 24 saati insanların ekmeklerini buraya getirip bıraktığını ifade etti. Ekmekleri parçalayıp öğütmeden önce yere serdiği çarşaf üstünde kuruttuğunu belirten Çelik, "Bornova'nın dört bir yanından insanlar bayat ekmeklerini bana getiriyorlar. İnsanlar ekmeklerinin çöpe gitmediğini ve değerlendirildiğini görünce mutlu oluyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanların can dostu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN