Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berrin TUNCEL BİRER: Amerikalı gelin

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Adalet Hanım, 91 yaşına geldiğinde, Amerikalı yazar gelinini arayıp, "Öleceğim. İstanbul'a gel, hikayemi yaz" dedi. Öyle sıradan bir insanın kitaplaşma arzusu değildi Anadolu'nun fedakar öğretmeni, 91 yaşındaki "Çınar"ın isteği.
Balkan ve Kurtuluş Savaşı'nı yaşayan bir kadının ve bir ulusun yeniden yükselişinin hikayesinin, dünyanın öbür ucunda da bilinmesini arzu etmişti. Özellikle de çok sevdiği Atatürk'ün yarattığı mucizenin anlaşılmasını istemişti.
Judy Light Ayyıldız, yalnız 51 yıldır evli olduğu Türk Doktor Vedii Ayyıldız'ı değil, onun tüm yaşadıklarına rağmen dimdik ayakta kalmasını beceren annesini de çok seviyordu. "Çat pat'' Türkçe konuşan Amerikalı gelin, sevgili kayınvalidesinin ricasını kırmayıp, soluğu "çat pat" İngilizce konuşan Adalet öğretmenin yanında aldı. Yaşına rağmen yaşadıklarının tek gününü dahi unutmayan Cumhuriyetin fedakar öğretmeninden, Balkan Savaşı'ndan Kurtuluş Mücadelesine, oradan Cumhuriyetin ilk yıllarına uzanan inanılmaz hikayesini dinledi. Böylesine önemli yılları yazabilmesi için, Türk tarihini bilmek gerekiyordu.

TÜRKİYE'Yİ DOLAŞTI

Bu yıllarda kocası ve çocuklarıyla birlikte Anadolu'nun bir ucundan diğer ucuna savrulan yaşamı bir ulusun yaşam mücadelesiyle iç içe örülen "Adalet Hanım'ın hikayesini yazmak için, 7 yıl boyunca Türkiye'yi karış karış dolaştı, Türk tarihini araştırdı. Sonuçta, ortaya, Adalet öğretmen ile 20. Yüzyıl Türkiye'sinin romanı, "Kırk Diken" isimli bir solukta okunan kitap çıktı. Amerika'da "Forhty Thorns" adıyla yayınlanan "Kırk Diken", "JPX Los Angeles, CA 2012 International Book Award for Literary Fiction" adlı ödülü aldı, önemli eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Kitabın yazarı, Türk, Türkiye ve Atatürk hayranı Judy Light Ayyıldız ile Liyakat Derneği ve Bostanlı Rotary Kulübü Başkanı Berkay Eskinazi sayesinde tanıdım. Sevgili Berkay Eskinazi'nin daveti üzerine Rotary'nin toplantısına katılan Judy Light Ayyıldız, kitabının hikayesini anlattı.

KESİNLİKLE OKUNMALI

Tanımaktan büyük mutluluk duyduğum Judy Light Ayyıldız'ın kitabı, bence sadece bir tarihi ve o dönemin büyük sıkıntılarını yılmadan omuzlarında taşımış güçlü bir Türk kadınını değil, farklı kültürlere ait iki kadının birbirine karşı duyduğu sevgi, saygıyı anlatması açısından da önemli. Aynı dili konuşan, aynı kültürden gelen, aynı adamı seven gelin kayınvalidelerin birbirini hırpalamak için verdiği acımasız savaşa bu kadar sık rastlanan ülkemizde kesinlikle okunması gereken bir kitap diyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berrin TUNCEL BİRER: Amerikalı gelin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN