Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çandarlı'nın ilk tesisi hizmette

Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın, "2013'te üretiminizi bekliyoruz" mesajıyla ilk harcını attığı, Çandarlı liman bölgesinin ilk tesisi Ateşçelik Rüzgar Kulesi fabrikası açıldı

Giriş Tarihi: 14.10.2013
Çandarlı Liman Bölgesi'ne kurulan ilk sanayi tesisi olarak, Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'nin rüzgar kulesi ihtiyacını karşılamak amacıyla iki yıldır yapımı devam eden Ateşçelik fabrikası hizmete açıldı. Teknik eleman ve kalifiye işçi olarak yaklaşık 500 kişi istihdamın planlandığı tesiste, yüzde 80'i Avrupa Birliği ülkelerine gönderilmek üzere enerji, maden ve rafineri sektörüne teknolojik ekipmanlar üretilecek. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'ın "2013'de üretiminizi bekliyoruz" mesajıyla ilk harcını attığı modern tesis, Çandarlı Bölgesi'nin ilk sanayi kuruluşu olarak tarihe adını yazdırdı. 22 bin metrekaresi kapalı, 142 dönüm alana kurulu Ateşçelik Rüzgar Kulesi tesisleri, yüzde 65'i dış kaynaklı uzun vadeli kredi kullanılarak 40 milyon TL'ye mal oldu. Sektörün en gelişmiş, bilgisayar teknolojili sistemiyle üretilecek yılda 180 kule, Türk ekonomisine yılda 40 milyon Euro girdi ve tasarruf sağlayacak. Diğer üretimlerden ise 20 milyon euro ihracat geliri elde edilecek. Tesis aynı zamanda, bugüne kadar olan dışa bağımlılığı ortadan tamamen kaldıracak ve yerli üretimin bayraktarı olacak. Ateşçelik bu işleviyle de Türkiye'nin adını duyuracak. İthalat dönemini bitirip, ihracat hamlesini başlatacak.

"KUVVETLİ İZLER BIRAKACAĞIZ"
Ateşçelik Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Güldoğan, açılan tesisle birlikte büyük gurur yaşadıklarını, ülkelin milli gelirine çift yönlü katkıda bulunacaklarını ve bir dizi uluslararası anlaşma görüşmelerinin sürdüğünü vurguladı. Güldoğan, şu açıklamada bulundu: "Bölgemiz tamamen yeni bir yöne doğru gelişmektedir. Biz de bu değişikliğe kuvvetli izler bırakarak eşlik etmek istiyoruz. Hedefimiz; mühendisliğe yatırım yaparak gelecekte tek başımıza EPC (engineering, procurement, contracting) yüklenicisi olup, daha büyük coğrafyada anahtar teslimi proje taleplerine cevap vermek. Ve paralel projelendirmelerle birlikte potansiyel küçük rüzgâr türbinleri taleplerini karşılamak. Sonuç itibarıyla; imkânlarımız ve inancımızla gücümüzü kullanarak küresel bir oyuncu olmaktır. Bununda sözünü bugünden veriyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çandarlı'nın ilk tesisi hizmette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN