Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can AKSIN: Mekke’de her gece zemzemle yıkandım

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Yıl 1976. Ürdün ile Suudi Arabistan arasındaki "tampon bölgede" Renault marka 1976 model bir otomobille gidiyoruz.
Gideceğimiz ilk yer Medine, sonra Cidde ve Mekke. Otomobili kullanma sırası, rallicilikten arkadaşım rahmetli Mehmet Sadık Efe'de. Geceyarısını geçmiş sabaha bir kaç saat kalmış. Ben ön koltukta uyuyorum.
Mehmet Sadık Efe, kolumu dürtmeye başladı. "Can, karşıdan gelen Azrail'i görüyor musun? Otomobille ezmeye çalışıyorum, bir türlü ezemiyorum" dedi. "Ne diyor bu adam" diye düşünerek yola baktım. Kapkaranlık bir yol. Otomobilin farları zaman zaman volkanik kayaları aydınlatıyor, sonra yine dümdüz bir yol devam ediyor. Anladım ki Mehmet Sadık Efe, halusinasyon görüyor. "Otomobili kenara çek, o Azrail'i ben ezerim" diyerek direksiyon geçtim. Haldun Simavi'nin sahibi olduğu eski Günaydın Gazetesi'nde muhabirlik yaptığım günler.
Birgün rallicilikten arkadaşım rahmetli Mehmet Sadık Efe arayarak, "Hacca 9 otobüsle hacı götürüyoruz, ben otomobille gideceğim, Sen de gel genç yaşta hacı olursun" demişti.
Gazetecilikte deli dolu günlerimiz.
Hemen, "Tamam" dedim, "Genel Yayın Yönetmenimiz Necati Zincirkıran'a sorayım, o da tamam derse gelirim." Necati Bey, bizim gibi deli dolu değil ki, akıllı adam. "Vizen var mı oğlum?" dedi. "Alırım efendim" dedim. "Git vize alabilirsen." "Git vize alabilirsen" de vize veren kim? Irak, Suriye, Ürdün vizeleri tamam da, Suudi Arabistan konsolosluğu "hayır" diyor. Rahmetli Efe, "Gel ne olacak, bizim hacıların arasına seni sıkıştırır, Suudi Arabistan'a sokarız" dedi. Gazetecilikte deli dolu günlerimiz demiştim ya hemen kabul ettim.
Gerçekten Suudi Arabistan sınırında, otomobilden inip, bir otobüse bindim. İlgililer otobüstekilerin vize alınmış pasaportlarını toplayarak bir torbaya dolduruyor ve pasaport polisine damgalattıktan sonra, topluca alıp otobüse dönüyor ve otobüs de Suudi Arabistan'a giriş yapıyor.
Bizim otobüs de aynı şekilde, içinde, pasaportunda vize olmayan benle birlikte giriş yaptı. Bir kaç kilometre sonra otobüsten inerek, otomobile, Mehmet Sadık Efe'nin yanına yerleştim.
Hac, İslam dininin farz olan 5 temel ilkesinden biri. Her yılın belirli zamanında, Hicri takvime uygun olarak, bütün dünyadaki Müslümanların, toplu olarak Mekke'deki Kabe'yi ziyaret etmeleri şeklinde yerine getiriliyor.
Hicri takvime göre Kurban Bayramı'nın bulunduğu aya Zilhicce deniyor. Hac günü ise, Kurban Bayramı'na rastlayan 10 Zilhicce'dir.
Hacca gidip hacı olmak isteyenler, Kurban Bayramı'ndan 3 gün önce Mekke'de bulunur.
Bütün elbiseler çıkarılır ve vücudun her tarafını örten dikişsiz, beyaz kumaştan yapılan ihram giyilir.
Hepinizin bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Mekke’de her gece zemzemle yıkandım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN