Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Özel mezarlığa hazırız'

Mezar fiyatını düşürecek düzenlemeye İTO Başkanı Demirtaş'tan destek geldi, "Vakfımız üyelerimizin ihtiyacını karşılamak için girişimde bulunacak" diye konuştu

Giriş Tarihi: 20.10.2013
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, büyükşehirlerde 10 bin TL ile 50 bin TL arasında değişen, Anadolu'da da 5 bin TL'yi bulan mezarlık fiyatlarını aşağı çekmek için yeni bir düzenleme başlattı. Bakanlık, İmar Kanunu taslağında yaptığı düzenleme ile özel mezarlıklar kurulup, işletilebilmesinin önünü açtı. Taslak, İzmir'de tartışmalara neden oldu. Yasa gereği İzmir metropol alan içindeki mezarlıkları işletmekle sorumlu İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, uygulamanın maddi durumu iyi olan kesime hizmet edeceğini öne sürerken İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'tan uygulamayı destekleyen bir açıklama geldi. Demirtaş, "İTO vakfı olarak biz buna hazırız. Yasal düzeleme yapılır yapılmaz üyelerimizin bu ihtiyacını karşılamak için girişimlerde bulunacağız" diye konuştu.

'HERKES KARŞILAYAMAZ'
İmar plan değişikliği ile arsasını özel mezarlık yeri olarak düzenleyecek kişinin mezar sahiplerinden düzenli olarak kira ve bakım gideri isteyeceğine dikkat çeken yetkililer, "Bu gideri maddi durumu iyi olmayan vatandaş karşılayamaz" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak mezarlık yeri ve her türlü malzeme dahil kişi başı 90 liraya gömü yaptıklarını, maddi durumu iyi olmayan, kimsesiz vatandaşların gömü masraflarının ise Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını belirten yetkililer, "Diyelim ki özel mezarlık kuruldu. Dar gelirli, parası olmayan, kimsesiz vatandaşların cenaze masraflarını kim karşılayacak? Bu taslağın yasalaşması gelir düzeyi yüksek kesimin ihtiyaçlarını karşılayacak bir düzenleme olacaktır" dedi. Mezarlık başına ölen kişinin yakınlarından kira ve bakım gideri isteneceğini öne süren yetkililer, düzenlemenin bir takım sıkıntılara neden olabileceğinin de altını çizdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Özel mezarlığa hazırız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN