Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir ikinci vatanları

Giriş Tarihi: 21.10.2013

Dünyanın farklı ülkelerinden okumak için geldiler, kenti çok sevdiler. Türkiye'de mutlu olduklarını söyleyen Yaşar'ın yabancı öğrencilerinden bazıları ülkesine dönmek istemiyor

Kimi Kore'de savaşan dedesinden etkilenerek kimi ABD'de bulunan 5 bin 700'den fazla üniversiteyi geride bırakarak kimi de yalnızca arkadaş tavsiyesiyle eğitim almak için Türkiye'yi seçti. Kısa sürede kentle kaynaşan 30 farklı ülkeden gelen öğrenciler kendilerini İzmirli ilan ettiler. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yükseköğrenim için Yaşar Üniversitesi'ni tercih ederek İzmir'e gelen yabancı öğrenciler adeta birer İzmirli oldu. Öğrenciler neden İzmir'i ve Yaşar Üniversitesi'ni tercih ettiklerini şöyle anlattılar:

DEDEM TÜRKLERİ SEVERDİ
Kim JaekYung (Güney Kore)
"Hukuk eğitimi almak için Kore'den geldim. Türkiye'ye gelmemde en büyük etken Kore Savaşı gazisi dedem Kim JaekYung'tır. Kendisinin Türklere duyduğu sevgi beni de çok etkilemiştir. Bu sebeple bu ülkede bir dost gibi karşılanacağımı bildiğim için Türkiye'nin güzel şehri İzmir'i seçtim. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum."

ÜLKENİZ BENİ CEZBETTİ
Ryan Chase (ABD)
"ABD Colorado Mesa Üniversitesi'nden değişim öğrencisi olarak geldim. Yaşar Üniversitesi'nde 1 yıl boyunca İşletme Bölümü'nde eğitim alacağım. Farklı bir destinasyon istedim. Amerikalıların çoğunluğu değişim programı olarak Avrupa ülkelerini tercih ediyor. Ama ben farklı bir yer istedim. Farklı seçenekler içinde de Türkiye en cezbedici olanıydı. Türkiye pozisyonu itibariyle hem doğuya hem batıya yakın olmasıyla beni cezbetti. Türkiye'nin tarihi ve İzmir'in bölgedeki coğrafi konumundan dolayı burayı tercih ettim. Daha yeni geldim ama İzmir ile ilgili en sevdiğim şey misafirperver insanları oldu."

İZMİR İDEAL ŞEHİR
Ting Yang (ÇİN)
"Çin'den işletme masterı yapmak için geldim. Türkiye'de eğitimime devam etmek istedim. Beijing gibi kalabalık ve yorucu bir şehir istemediğimden İstanbul yerine İzmir'i tercih ettim. İzmir hem okumak hem de yaşamak için çok ideal bir şehir."

HERKES ÇOK GÜLERYÜZLÜ
Amama Farooq (PAKİSTAN)
"Sanat ve Tasarım yüksek lisansı yapmak üzere Pakistan'dan geldim. İş için geçtiğimiz sene İstanbul ve Ankara'ya gelmiştim. Türkiye'yi çok beğendim ve eğitim sistemini de araştırmalarım sonucu iyi olduğunu öğrendim. İzmir insanı gerçekten çok yardımcı ve güleryüzlü. Henüz Türkçe bilmememe rağmen sokakta hiç zorluk yaşamıyorum. Herkes bana yardımcı oluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir ikinci vatanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN