Eczacılar dert küpü

Oda başkanlığına 6. kez seçilen Sayılkan, "Euro 2.7 lira olmuş, kur hala 1.90 lirada. Bazı ilaçlar bulunamıyor, karaborsaya düşenler var" dedi

Giriş Tarihi: 22.10.2013
İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, özellikle ilaçta euro kurunun 1.90 liraya sabitlenmesinin olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirtti, "Ülkemize artık yeni teknoloji ilaçlar girmiyor. Eski teknoloji ile ilaçlarla tedavi olmaya çalışıyoruz. Ayrıca bazı ilaçlar bulunmuyor. Hatta karaborsaya düşenler bile var. Özellikle kanser ilaçları gibi ithallerde ciddi sıkıntılar yaşanıyor" dedi. Sağlık sektöründe en önemli sorunlarından birinin ilaç fiyatlarının düşük kalması ve eczanelerin kar edemez duruma getirilmesi olduğunu savunan Sayılkan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kur şimdi 2 lira 70 kuruş olmuş. Bu yüzden bir süredir Türkiye'ye yeni teknoloji ile üretilen ilaçlar girmiyor. İthal ilaçların birçoğu yok. Karaborsaya düşenler var. Bunları Eczacılar Odası'nın Ankara'daki sistemi üzerinden getirebiliyorsunuz. Bu da bir ay sürüyor. İlaç üreten firmaların ilaçları zararına getirmesi gerekiyor. Bu da olmuyor tabii. Eski ilaçlarla insanlar tedavi olmaya çalışıyor. Sonuçları da pek parlak olmuyor. Bu ülkede otoyollarda, barajlarda, viyadüklerde, TOKİ inşaatlarında belli tasarruflara gidilmiyor, sadece sağlıkta gidiliyor. Elektrik, su, benzin fiyatları artarken bir tek ilacın üzerine baskı kurmak çok akıllıca değil. Özel sektör hastanelerine yönelik fiyat artışları yaşanırken sadece ilaç fiyatlarını sabit tutmak çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Vatandaş da, eczacı da mağdur oluyor."

6. KEZ GÖREVDE

Geçtiğimiz ay 6. kez Oda Başkanı seçilen Sayılkan, görevde 10 yılı bitirdiğini söyledi, yeni dönemde yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Geçmişten bugüne sürdürdükleri yönetim anlayışları, ülke siyaseti ile ilgili bir çizgilerinin olduğunu belirten Sayılkan şunları söyledi: "Çizgimizi hiç bozmadan sürdürerek, Odamıza yakışır yönetim anlayışla önümüzdeki dönemi tamamlamak istiyoruz. Ciddi sayıda genç arkadaşlarımız yönetim organlarımızda yer aldı. Biz de onlarla birlikte bir dönem çalışacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eczacılar dert küpü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN