Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olan hastaya oluyor

Doktorlar, toplum sağlığı merkezine giden hastaları muayene ediyor, reçetesini yazıyor. Ancak eczaneler bu reçeteleri "SGK kabul etmiyor" diyerek hastayı eli boş gönderiyor

Giriş Tarihi: 22.10.2013
Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin geldiği Gümüldür, Ürkmez ve Özdere'de, Egeli Sabah'ın gündeme getirdiği uzman doktor sıkıntısının ardından, bu kez de reçete sorunu ortaya çıktı. Menderes Toplum Sağlığı Merkezi Gümüldür Acil Birimi'ndeki doktorlar muayene ettikleri hastalara, yetkileri olmadığını söyleyip ilaç yazmıyor. Ancak bazı hastalar, "Olsun, siz yazın" diyor. Hasta yoğunluğu nedeniyle zaman sorunu yaşayan doktorlar, bir kağıda ilacın adını yazarak altına imza atıyor, mühür vuruyor. Ancak hasta, eczaneye gittiğinde reçetenin SGK tarafından geçersiz sayıldığını öğreniyor. İlaç reçetesiz satılan ilaç ise hasta parasını ödeyerek ilacı alıyor. Reçete ile verilen ilaçları ise alamadan gidiyor.

NÖBET BİRİMİ KURULDU

Geçtiğimiz 18 Nisan'da, deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın annesi Zekiye Ercan'ın Kuşadası'nda kalp krizinden yaşamını yitirmesinin ilçede kardiyolog yokluğundan kaynaklandığı belirtilmesi, uzun süre gündemden düşmemişti. Gümüldür, Ürkmez ve Özdere'de de yaşanan aynı sorun 'Tatilcinin canı Allah'a emanet' başlığıyla 18 Mayıs'ta Egeli Sabah'ta yayınlandı. Büyük ses getiren haberin ardından İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gümüldür'de 24 saat görev yapan bir nöbet birimi kurdu. Bu kez de ilaç sorunu ortaya çıktı. Mesai saatleri dışında Gümüldür Acil Birimi'nde muayene olan vatandaşlar doktorların yazdığı reçetelerin eczanede geçersiz olduğunu görünce şikayetler artmaya başladı. Özellikle 9 günlük tatilde yüzlerce kişinin reçetesiz ilaç almak zorunda kaldığını belirten eczacı Arzu Ersöz, "Biz de bu durumun neden kaynaklandığını bilemiyoruz. Vatandaş mağdur oluyor. Burada sağlık birimi sanki kaçak bir yer" diye konuştu. İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Murat Ol, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Hastanesi olmayan yerlerde vatandaşlarımız mağdur olmasın diye 24 saat acil hizmetleri yapan nöbet ekipleri kurduk. SGK kendi sisteminde bu nöbet birimlerini tanımlamadığından dolayı buralarda yazılan reçeteleri ödemedi. SGK ile bu konu ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Benzer durum İzmir'deki toplam 8 tane nöbet birimimizde de var. Önümüzdeki birkaç gün içinde sorun ortadan kalkacak."

MUAYENE VAR, İĞNE VURMAK VAR, İLAÇ YOK
SGK emeklisi Serpil Bostancı (68), yaşanan reçete sıkıntısından dolayı normalde katkı payı olarak 9-10 lira ödedikleri ilacı 60 lira verdiklerini söyledi, "Acil birimde mesai saati dışında ilaç yazdıramıyoruz. Mesai saatleri içinde de sağlık ocağına gönderiyorlar. Zaman para kaybı oluyor" dedi. Emekli öğretmen Hasan Taşkın (71): "15 yıldır Ürkmez'de yaşıyorum. Acil birimde iğne yapılıyor, serum takılıyor, pansuman yapılıyor. Çeşitli acil müdahalelerde bulunuyorlar. Fakat ilaç yazma konusunda sıkıntı var." Ürkmez'de yaşayan emekli öğretmen Şadiye Çaylı (63): "Kuzenimin çocuğunu acil birime götürdük. Muayene edildikten sonra doktor 'İsterseniz ilaç yazarım, ancak bir hükmü yok. İlaçlarınızı yine parayla alırsınız' dedi. Yine de yazdırdık. Eczaneye gittiğimizde ilaçları alamadık. Bu ne garip bir durum." Nazmiye Terzi (74): "Ağrım vardı. İğne vurdurmak için gittim. İlaç yazamayacaklarını söylediler. Çok şaşırdım. İlaçları kendi cebimizden aldıktan sonra muayene olmanın ne anlamı kaldı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olan hastaya oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN