Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CAN AKSIN: Her şey Ayvalık için

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Kaç gündür Dr. Yasemin Bradley ile "Ayvalık kazan biz kepçe" dolaşıp duruyoruz. Bradley, benim çok eski bir arkadaşım. Hani "10 parmağında 10 marifet var" denilen insanlardan biri. Son yaptığı işlerden biri ise, sağlıklı ve doğal beslenme konusunda yapılan bilimsel çalışmalardan yola çıkarak, Anadolu'yu il il, ilçe ilçe gezmek. Buralarda, uzun ve kaliteli bir ömür süren, yaşlı demeyeyim de yaş almış asırlık çınarların "yaşam sırlarıyla" bu bilimsel çalışmaları buluşturarak ekranlarda halka sunmak ve bilgi verip tanıtmak. Küçükköy Belediye Başkanı ve Ayvalık Belediye Başkanı aday adayı Mesut Ergin, bu programın Ayvalık'ta yapılmasının, Ayvalık için çok yararlı olacağını düşünerek Bradley'i ilçeye davet etti. Valla iyi ki de etmiş. Hem ben çok eski bir dostumu görmüş oldum hem de Ayvalık ve Ege mutfağı çok güzel bir programla bilimsel olarak halkımıza bir kez daha tanıtılmış olacak.

HAYRAN KALDILAR
Yazıda hep bilimsel bilimsel diyorum, çünkü Bradley, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. İngiltere'de Avrupa'nın en önemli alternatif terapi okulu ITEC'de "beslenme ve diyet uzmanlığı" eğitimi görüp, diploma almış biri. Ben kendisini, TRT spikerlik sınavlarını kazandıktan sonra, görsel medyada çalıştığı dönemlerden tanıyorum. Sanırım o sıralar, Kanal D'de ana haber bültenini sunuyordu. Onun için bizim Ege yemeklerini sunarak, bu yemeklerin neden sağlıklı olduğunun bilimsel şekilde anlatması önem kazanıyor. Program yönetmeni Ali Kurt ve Bradley Ayvalık'a hayran kaldı. Cunda Adası'nda, CHP Belediye Meclis Üyesi Serdar Demirezer'in bize tanıttığı 89 yaşında hala dimdik ayakta duran, keçilerini otlatan, sütlerini satıp geçinen Adile Yatkın'ın hayata bağlılığı ve coşkusu ise hepimizi hayran bıraktı. Büyük şair Hayali bir mısrasında, "Ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler" der. Biz de o deryanın içerisinde yüzen ve deryayı bilmeyen balıklar gibiyiz. Şifa ve sağlık kaynağı bitki ve besinleri tüketerek, fiziki ve zihinsel anlamda yıllara meydan okuyan insanlara sahibiz ama bu insanların bu hayata nasıl vardıklarını tam olarak bilemiyoruz.

SAĞLIK AÇISINDAN ŞANSLIYIZ
İşte, son 3 gün Bradley ile dolaşırken, bu "yaşlanmayan çınarların" neden dinç kaldıklarını bir kez daha öğrenmiş oldum. İşin aslı sağlıklı beslenmek ve bol bol hareket etmek. Küçükköy'de, Ayvalık merkezde, Cunda'da, Şeytan Sofrası'nda ilçenin her yanında görüştüğümüz, yaş almış, uzun ömür sahibi insanların söyledikleri bu. Kendi hazırladıkları yöresel otlardan sebzelerden yemeklerden beslenmek ve bol bol hareket etmek. Boş oturmak yok. Hareket, hareket, hareket.. Ben size bir şey söyleyeyim mi, "İyi ki Ege'de yaşıyoruz." Gerçekten sağlık açısından şanslıyız. Otumuz, sebzemiz, meyvemiz, balıklarımız dünyaca ünlü. Hele en büyük ödülümüz, zeytinyağımız, onların kıymetini bilelim. Bradley ile dolaşırken bir gerçeği daha öğrenip memnun oldum. Hani doktorların bir zamanlar, "kesinlikle zararlı" dedikleri yumurta konusunda haklı olduğumu bir kez daha Bradley onaylamış oldu. Yıllardır ben, "Yumurtanın kolesterol yaptığı iddiası yanlış. Bildim bileli her sabah en az iki rafadan yumurta yiyorum, olsa bende olurdu" derdim. Çekimler sırasında Bradley'in de her sabah en az bir yumurta yediğini öğrendim. İçim bir kez daha rahatladı. Bana göre de Türkiye'de bir kolesterol ve kolesterol ilacı pazarlaması var. Pazarlamacıların esiri olmamış doktorlara göre, kolesterol, anne sütünde ve yeni bir hayatın doğması için ana nesne olan yumurtada bolca var. Çünkü insan hayatının gelişme döneminde kolesterola müthiş ihtiyaç var. Fakat "ilaç pazarlamacıları" bunu anlatmıyor. "Kolesterolün zararı yok, yeter ki oksitlenmesine izin vermeyin" diyeceklerine, yoğun bir "kolesterol zararlıdır" kampanyası yapıyorlar.

DÜŞÜNMEK İÇİN VİZYON ŞART
Düşünmek ve gerçekleri aramak çok önemli. Bunun için "vizyon sahibi" olmak gerekiyor. Ben Küçükköy'ün tecrübeli Mesut Ergin'i bu açıdan takdir ediyorum. Genç, dinamik, vizyon sahibi ve memleketini seven çalışkan bir insan. Hem Ayvalık'a bir hizmeti oldu hem de beni eski bir dostuma kavuşturdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Her şey Ayvalık için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN