Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş isteyince istasyon sayısı arttı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes hattının uzatılmasına ilişkin projesinde, daha önce 5 olarak planlanan istasyon sayısını vatandaşların isteği üzerine 6'ya çıkardı

Giriş Tarihi: 23.10.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile ortaklaşa hayata geçirdiği 80 kilometre uzunluğundaki Aliağa-Menderes hattının Torbalı Tepeköy'e uzatılmasına ilişkin projenin yapım çalışmaları hızla devam ederken projede revizyona gidildi. Yaklaşık 30 kilometrelik ilave hat üzerinde daha önce 5 olarak planlanan istasyon sayısı bölgede yaşayan vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine 6'ya çıkarıldı. Yeni düzenleme ile Develi, Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy istasyonlarına bir de Kuşçuburnu eklendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi vakit geçirmeden işi ihale etti. Önümüzdeki haftalarda istasyonun yapımına ilişkin çalışmaların başlayacağı öğrenildi.

YAPIM İHALESİ TAMAM
Halen yapımı devam eden istasyonlar büyük ölçüde tamamlanırken, Pancar ile Torbalı arasında Kuşçuburnu Köyü'ne de istasyon yapılması kararlaştırıldı. Büyükşehir, istasyon yapımına ilişkin kararın kesinleşmesini ardından vakit geçirmeden kolları sıvadı. Yeni istasyonun yapım ihalesini Özkaya İnşaat üstlendi. Önümüzdeki günlerde istasyonun yapım çalışmalarının başlayacağı öğrenildi. Öte yandan hat üzerinde daha önce yapımına başlanan istasyonlarla 7 adet karayolu alt ve üst geçidinin inşaatının ise aralıksız sürdüğü belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ve Raylı Sistem Daire Başkalıkları tarafından ortaklaşa yürütülen yapım çalışmalarında gerçekleşme oranının yüzde 80 seviyesine ulaştığı öğrenildi. İmzalanan protokol uyarınca bir yandan Büyükşehir Belediyesi kendi sorumluluğuna düşen istasyon ve alt üst geçitlerin yapımını sürdürürken diğer yandan da TCDD 30 kilometrelik güzergah üzerindeki hat döşeme çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Hat üzerinde çalışacak trenlere elektrik verecek kataner sistemiyle direklerinin dikimine devam eden TCDD, aynı zamanda sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemlerini de kuracak. Çalışmalar önümüzdeki yıl tamamlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş isteyince istasyon sayısı arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN