Dünya ekonomisi İzmir'de tartısılacak

Giriş Tarihi: 25.10.2013

Kalkınma Bakanı Yılmaz, 30 Ekim'de başlayacak olan 5. İktisat Kongresi'nin geleceğin dünyasında Türkiye'nin konumuna ışık tutacağını söyledi, "Ege ve İzmir'e özel oturumlar da yapılacak" dedi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek 5. İktisat Kongresi'nin, geleceğin dünyasında Türkiye'nin konumuna ışık tutacağını söyledi. İdeal politikalar uygulanması halinde Türkiye'nin yakın bir gelecekte dünyanın gelişmiş ilk 10 ekonomisi arasına girmeye ve kalkınma performansıyla gelişmekte olan ülkerlere örnek olmaya aday bir konumda olduğunun altını çizen Bakan Yılmaz, "Dünyada Türkiye ekonomisinin tartışılacağı 5. İktisat Kongresi'nde, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına özel oturumlar, İzmir ve Ege'ye özel 14 oturum gerçekleştirilecek" dedi.

34 PANEL DÜZENLENECEK

Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde İzmir Valiliği ve İZKA işbirliğiyle düzenlenecek olan Kongre öncesinde Swiss Otel'de basın toplantısı düzenleyen Bakan Yılmaz, şunları söyledi: "Bugün dünyada güçlü ve özgüveni yüksek bir ülke olmanın temel argümanı ekonomide güçlü olmaktan geçiyor. Bu felsefe ile hareket ederek İzmir 5. İktisat Kongresi'ne hazırlandık. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yılını kutlayacağımız bugünlerde düzenlediğimiz Kongre, geleceğin dünyasında Türkiye'nin konumuna ışık tutacak." Kongre süresince 34 ayrı panelde 21'i yurtdışından 241 panelistin yer alacağını, 151'i yabancı olmak üzere 2 bin 663 davetliden de katılım için teyit alındığını ifade eden Bakan Yılmaz, Kongre'de ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim'in de olacağını açıkladı. EXPO 2020'ye aday İzmir ve Ege Bölgesi'ne özel olarak 14 oturum gerçekleştirileceğini belirten Yılmaz, Kongre'nin düzenlendiği alanda kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerin 30 adet tanıtım standının yer alacağını söyledi. Kongre kapsamında başarılı 100 girişimcinin de ödüllendirileceği bir etkinliğe imza atacaklarını belirten Bakan Yılmaz, "Kongrede İzmir boyutunun da güçlendirilmesi için önemli paneller yer alacak" diye konuştu. Swissotel Büyük Efes Kongre Merkezi'nde yapılacak etkinliğin "izmiriktisat. org" ve "www.izmireconomic. org" adreslerinden de Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacağını söyleyen Bakan Yılmaz, sosyal medyadan kongrenin takip edilebileceğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya ekonomisi İzmir'de tartısılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN