Katlı otopark için 29 ağaç söküldü

Bergama'da 350 araçlık katlı otopark için eski cezaevinin arkasındaki çam ağaçlarının sökülmesi tartışma yarattı. Toplanan bir grup çevreci, "Bu ağaçlar kolay yetişmiyor" dedi

Giriş Tarihi: 25.10.2013
İzmir Bergama'da belediyenin 350 araçlık katlı otopark yapmak için yaşları 15 ile 20 arasında değişen 29 tane çam ağacını sökerek başka bir alana taşıması tepkilere neden oldu. İlçede yaşanan otopark sıkıntısının giderek artması üzerine, Bergama Belediyesi'nin katlı otopark yapmak için Bergama Eski Cezaevi'nin arka tarafında bulunan çam ağaçları ile kaplı araziyi de inşaat alanına dahil etmesiyle birlikte alanda bulunan çam ağaçlarının da kesilmesi gündeme geldi. CHP'li Bergama Belediyesi, Büyükşehir ile ortak bir çalışma başlattı. İzmir'den getirilen özel ağaç kökleme makinesi ile ağaçlar yerlerinden sökülerek Zeus Ormanı'na taşındı.

"ÇOK HASSAS OLUNMALI"
Ağaçların sökülmeye başlanmasıyla birlikte belediye görevlileri çevre halkı tarafından protesto edildi. Dün sabah saatlerinde ağaçların söküm çalışmalarının yapıldığı alana gelen bir grup çevreci, ağaçların sökülmemesi gerektiğini ve çam ağaçlarının kolay yetişmediğini belirtildiğini söyledi. AK Parti İlçe Başkanı Raşit Ürper ise sert bir açıklama yaptı, "Düne kadar Bergama'da çevrecilik konusunda mangalda kül bırakmayanlar, Taksim'de sökülen üç ağaç için Bergama'yı günlerce ayağa kaldırdı. Bugün nesli tükenmiş katlı otopark yapmak uğruna 29 tane çam ağacını katlediyor. Biz bugüne kadar hizmete karşı olmadık. Gezi olaylarındaki gibi gerçekten yeşile ve çevreye önem veren Bergama'daki kesimleri bu kıyıma dur demeye çağırıyoruz" dedi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Halkla İlişkiler Şube Müdürü Tacettin Coşkun ise ağaçların kuralına uygun şekilde toprağı zarar görmeden yerinden alınırsa ağaçlarda sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Fakat ağaçların sökümleri sırasında ağaçların köklerinin kesilmesi ve ağaç gövdelerinin zarar görmesi dikkatlerden kaçmadı. Katlı otopark inşaatı için çam ağaçlarının sökülmesinin tepkilere neden olmasının ardından Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç konuyla ilgili bir açıklama yaptı, "Ağaç nakil işlemleri öncesinde, mahalle sakinlerinin ve muhtarların bilgilendirildiğini belirtmek istiyorum. Ağaç nakillerine ilişkin son günlerde gündeme getirilen eleştirileri ve yükselen farklı sesleri ise anlayışla karşılıyorum" dedi. Yeşil alanın, rekreasyon alanı ya da vatandaşlar tarafından bu amaçla kullanılmağını belirten Gönenç, "Ağaçlar, o bölgede yaşayan mahalle sakinleri tarafından iyi niyetle dikilmiştir. 'Ağaç Katliamı' algısı gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katlı otopark için 29 ağaç söküldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN