107 dönüm arazi mahkemelik oldu

Giriş Tarihi: 26.10.2013

Hazine'nin mera olduğu gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi'nden mahkeme kararıyla aldığı 107 dönümlük iki parsel, Çevre Bakanlığı tarafından Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü'ne tahsis edildi, Büyükşehir iptal davası açtı

Hazine'nin mera olduğu gerekçesiyle 2005'te İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden mahkeme yoluyla aldığı 107 dönümlük iki parsel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar planında resmi tesise çevrildikten sonra Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Araziyi mera vasfından çıkarmak için ot parasını bile ödeyen ve tescil başvurusu yapan Büyükşehir Belediyesi, planın iptali için dava açtı. Büyükşehir Belediyesi mahkemeye verdiği dilekçede bakanlığın yaptığı plan değişikliği ile kamu çıkarlarını zarara uğrattığını öne sürdü. Erzene Mahallesi'ndeki alanın' resmi kurum alanı' olarak belirlenmesine ilişkin 5 bin ölçekli nazım imar planı ile 1000 ölçekli uygulama imar planının önce yürütmesinin durdurulması ardından da iptal edilmesini talep eden Büyükşehir Belediyesi, dava dilekçesinde; söz konusu planın yürürlüğe girdiğine dikkat çekerek; "Arazide yapılaşmaya başlanılması söz konusudur. Daha sonra plan değişikliklerinin iptali halinde pek çok hukuki sorunla karşılaşılması ve kamu zararının oluşması kaçınılmazdır"dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü arasında, Bornova Ergene Mahallesi'nde Laka Köyü ile otoyol arasında kalan iki parselden oluşan 107 dönümlük arazi krizi mahkemeye taşındı.

2005'TE TESCİL DAVASI

Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan araziyle ilgili tartışmalar 2001 yılında başladı. Maliye Hazinesi 2001 yılında arazinin tapu kaydında mera vasıflı olması nedeniyle tapu iptali, ardından da 2005 yılında kurumları adına tescil davası açtı. Dava sonucu arazi mülkiyeti Hazineye geçti. Karar 2009 yılında da Yargıtay tarafından onandı. Büyükşehir Belediyesi ise 2007 yılında İl Tarım Müdürlüğü'nden bu taşınmazların mera vasfının değiştirilerek imar planı gereği kullanımı için talepte bulundu. Mera Kanunu'na göre bu yerin ot bedelinin belediye tarafından ödenmesi istendi. Belediye, Şubat 2013 tarihinde ot bedelini ilgili kurumun hesabına yatırdı. Nisan'da da tescil için başvuru yaptı. Aynı süreçte İzmir Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Şubat 2013'te 6 ve 7 no'lu parsellerin Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü'nün tahsis talebi olduğu; imar planlarından hangi amaca ayrıldığının, ayrıca tahsisinde sakınca olup olmadığının bildirilmesini Büyükşehir Belediyesi'nden talep etti. Karayolları Genel Müdürlüğü, 9 Nisan 2013 tarihinde 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği teklifleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Bakanlık planı 08 Temmuz 2013'de onayladı. Bornova Laka Deresi'nin yakınındaki alanın belediyenin tapulu malı olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, "İhaleleri alanların siyasi kimliklerine bir şey demiyorum. Onu alır satar ayrı bir şey. Sizlerin aracılığıyla toplum değerlendirecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
107 dönüm arazi mahkemelik oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN