Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 bin görme engelli güzel haber bekliyor

Ülkemizde görme engelli vatandaşlar için TBMM'de 480'inci sırada bekleyen yasa teklifinin kabul edilmesiyle, Kornea nakli gerçekleşecek

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Görme engelli vatandaşların umudu olan kornea nakli, vicdanlara takılıyor. Ülkemizdeki 5 bin görme engelli kornea nakli bekliyor. İnsanların organ bağısına göre kornea nakli konusunda daha bilinçsiz olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Nakli Sorumlusu ve Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Sait Eğrilmez, "İnsanlar, kornea nakli sırasında gözlerin yerinden alındığını zannediyor. Ama durum böyle değil. Kornea, gözün ön tarafında gözü kaplayan saydam bir tabaka biz sadece bunu alıyoruz. Yani göz yine yerinde duruyor" dedi.

HALKIMIZ BİLİNÇSİZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde 480'nci sırasında bekleyen yasa teklifi, kabul edilirse hali hazırda kornea nakli bekleyen 5 bin kişiye görme umudu doğacak. Yasanın TBMM tarafından onaylanması durumunda artık ölen kişiden vücut bütünlüğü bozulmadan sadece gözdeki saydam tabaka olan korneanın alınacak. Kornea nakli için ölen kişinin yakınlarından izin almaya gerek kalmayacak. Bu sayede, kornea temini konusunda sıkıntı yaşanmayacak. Göz naklinde doku uyumu olmadığını belirten Prof Dr. Sait Eğrilmez şöyle dedi: "Türkiye'de yaşayanların yüzde 1'i bile kornealarını bağışlasa kimse kornea beklemeyecek. Türkiye genelinde yılda 330 bin kişi hayatını kaybediyor. Ama 3 bin kornea bağışçısı bulunamıyor. Böylesine bir potansiyel varken yüzde 1 bile bağışcı olmuyor. İstanbul, Ankara, İzmir'de otopsilerin üçte birinden alınacak kornea bile tüm ülkeye yeter. Kornea nakli konusunda farkındalık sağlanmalı. Kimseden canlı canlı organları istenmiyor. Hayatını kaybettikten sonra toprağa gömülüyoruz, organlar birisine umut ışığı olabilecekken böceklere yem oluyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 bin görme engelli güzel haber bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN