Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jeotermale zam geliyor

İzmir Jeotermal A.Ş'nin Kasım ayında açıklayacağı zam oranı, 20 bin aboneyi olumsuz etkileyecek. Yıllık fiyat artışı, TÜİK'in yayınlayacağı TÜFE oranlarına göre belirlenecek

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Yeni yıla az bir zaman kala İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir İl Özel İdaresi'nin yüzde 50'şer hissesine sahip olduğu İzmir Jeotermal A.Ş, Kasım ayında abonelerini üzecek. Yönetim Kurulu Başkanlığını İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın yaptığı şirket, Kasım ayının ilk haftası gerçekleştireceği yönetim kurulu toplantısında 2013-2014 sezonu için yeni fiyat tarifesini belirleyecek. Geçtiğimiz yıl yüzde 9 olarak gerçekleşen zam oranı, bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yıllık fiyat artışı TÜİK'in yayınlayacağı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirlenecek. TÜFE fiyatlarının açıklanmasının ardından son kararı yönetim kurulu verecek.

BU KIŞ ZOR GEÇECEK

Yönetim kurulundan çıkacak karar 15 bin 325'i Balçova'da, 4 bin 230'u Narlıdere'de olmak üzere 20 bin jeotermal abonesini etkileyecek. Ayrıca okul ve sağlık ocağı gibi 50 kurum da bu zamdan etkilenecek. Isınma bedellerinin yanı sıra aynı oranda bakım bedelleri de fiyat artışından nasibini alacak. Belirlenecek zam oranı bakım bedellerine ayrıca yansıtılacak. İzmir Jeotermal A.Ş Yönetim Kurulu'ndan çıkacak zam oranlarını Kasım ayı itibariyle faturalara da yansıtacak. Böylece en ucuzu enerji olarak öngörülen jeotermalle ısınan vatandaşlar önümüzdeki kış ev ve işyerlerini geçtiğimiz yıla oranla daha fazla ücrete ısıtacak.

ÇOĞU BALÇOVA'DA
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir İl Özel İdaresi Ortaklığında kurulan İzmir Jeotermal A.Ş'nin Balçova'da 15 bin 325, Narlıdere'de ise 4 bin 230 abonesi bulunuyor. Bu abonelik kat eşdeğer yani ortalama 100 metrekarelik konut olarak kabul edildiğinde 31 bin 500 aboneye denk geliyor. Bu abonelerin yanı sıra ayrıca Balçova'da 50 kurum abonesi de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jeotermale zam geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN