Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Sorun, çok katlı kaçak yapılarda"

Giriş Tarihi: 29.10.2013

Bayraklı Belediye Başkanı Karabağ, kentsel dönüşümle ilgili açıklama yaptı, "İzmir'in daha modern olması için yoğunluk azalmalı" dedi

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ Egeli Sabah'ı ziyaret etti. Bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Karabağ, geleceğe dönük planlarını anlattı. Manavkuyu'da 6 bin metrekare inşaat yaptıklarını söyleyen Başkan Karabağ, "Olimpik, yarı olimpik yüzme havuzu, kültür merkezi, fitness salonu olacak. Gümüşpala'da yeni bir yol yaptık, açılışını yapacağız. Orman yolundan itfaiyenin oraya giden paralel bir yol yaptık. Yol üzerinde spor tesisi pazar yeri olacak. Trafik sıkıştığı zaman orman yolundan Karşıyaka'ya ulaşabiliyorsunuz. Gümüşpala pazar yerini mahalle arasından kaldırdık. Bugün 29 Ekim Gülşen konseri olacak. Tepeden de sahilden de havai fişek atacağız" diye konuştu.

"YOĞUNLUK AZALMALI"
Kentsel dönüşüm hakkında da açıklamalar yapan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, yaşanan sıkıntıların çok katlı kaçak yapısı olanlardan kaynaklandığını vurguladı, şöyle konuştu: "Bayraklı'da çok katlı kaçak yapılar var. Bu kişilere 1-1.5 daire verilince bunu kabul etmiyor. Bu binalar kaçak olduğu için kayıtlarımız görünmüyor. Sadece 1985 imar affından yararlanan yapılar görünüyor. Bunların enkaz değeri belirlendi. Ona göre imarlı daire teklif ediliyor. İlk proje 8 bin konutluk düşünüldü. Burada yaklaşık 5 bin kişi oturuyor. Hak sahibi 3-4 bin kişi. 4 bin daireyi müteahhide vereceksin. 4 bin daireyi de hak sahiplerine vereceksin. Bu sayı çok katlı kaçak binası olanlara az geliyor. 'Benim kızım var, oğlum var ben ne yapacağım?' diyorlar. Yoğunluğu 3 buçuğa çektik. Daha da arttırılabilir. 3 kattan 13 kata kadar proje var. İlk taslak 11 bin konutluk. Bu sayı daha da arttırılınca müthiş bir yoğunluk oluyor. Şimdiden farkı olmuyor. Daha modern bir kent için yoğunluğu azaltmak lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sorun, çok katlı kaçak yapılarda"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN