Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tasarım yapmak için doğmuşum'

Hayatının amacını "kadınları şık giydirmek" olarak özetleyen başarılı tasarımcı Şaziment Göçmen, yeteneğinin genlerinden geldiğini söylüyor, "İzmir'de birçok işkadını için kıyafetler dikiyorum" diyor

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Yenilikçi, yaratıcı ve farklı... Çocukluğundan bu yana "şık giyinen kadınlara" hayran olan, şimdilerde ise "şık giydiren kadın" olarak rüştünü ispatlayan, kadınlığı tüm kıvrımları ile tasarımlarına yansıtan tasarımcı Şaziment Göçmen bu haftaki konuğum... Tasarımlarına bir göz attım ve her bir parçaya hayran kaldım. İzmir'de birçok saygıdeğer iş kadınını giydiren ve titiz çalışmaları ile kusursuz kıyafetler ortaya çıkaran bana göre İzmir'e değer katan tasarımcı Şaziment Göçmen ile moda ve hayatı hakkında samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Modaya merakınız ne zaman başladı?
Tam olarak ilk ne zaman başladığını hatırlamasam da sanırım iyi giyinen ve kendisine yakıştırmasını bilen şık kadınlara olan hayranlığım nedeniyle başladım diyebilirim. Çok ufak yaşlarda televizyondaki defileleri (ki o dönemde çok azdı hatta yoktu gibi bir şey) ve güzellik yarışmalarını hipnoz halinde ağzım açık izlediğimi hatırlıyorum. Defterlerimin arkasında mutlaka kıyafet çizimlerim olurdu. Beni çok ufak yaşlardan tanıyan arkadaşlarım ve akrabalarım daha o yaşlarda tasarımcı kelimesinin olmadığı bir dönemde, büyüyünce modacı olacağım dediğimi iyi bilirler. Ben de hatırlıyorum. Sanırım ben istediği, aşık olduğu mesleği yapan şanslı nadir insanlardan birisiyim.

YURTDIŞINDA EĞİTİM

O dönemde neler dikerdiniz?
Eğitimimi tam olarak tamamlayana kadar pek dikiş diktiğimi söyleyemeyeceğim. Fakat çok iyi çizerdim. Hayatımın her döneminde ailemden birçok kişi özel günlerinde profesyonel anlamda olmasa da tasarımlarını bana yaptırırlardı. Sanırım hep bir estetik tarafım vardı. Yani en azından onlar öyle olduğumu söylediler. Eğer bu sizin yaratılışınızda varsa yani hamurunuzda, kimse sizi tutamıyor.

Modaya meraklı bir aileden mi geliyorsunuz? Sizi yönlendiren oldu mu?
Modaya meraklı mıyım bilemiyeceğim ama mimar bir dedenin torunu, çok iyi resim yapan yetenekli bir annenin kızıyım. İlk amatör karma defilemin kıyafetlerini teyzemle dikmiştim. Sanırım genlerimde varmış. Bence yetenek doğuştan gelen ve eğitilebilen bir şey, sonradan geldiğine inanmıyorum. Yönlendirildim mi? Sanırım evet! Görsel estetiği gelişmiş kişilerle yaşarsanız siz de farklı bakmaya başlıyorsunuz. Şanslıydım. Tasarımcı olmak için doğdum.

Birazda eğitiminzden bahsedelim. Hangi okuldan mezunsunuz ?
İlk üniversite eğitimimi Bilkent'te mimarlık bölümünde yaptım. İki sene sonunda yanlış yerde olduğumu anlamıştım. Zaman kaybetmeden Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarım Bölümü'ne dereceyle girdim. Daha sonra yurtdışında eğitimimi tamamladım.

SADELİK HAKİM

Şaziment Göçmen için modanın ilahı kimdir?
Ben bir Coco Chanel ve Alexander Mc Queen hayranıyım. İkisi de dönemlerinin ilahlarıydı. Yenilikçi ve sınır tanımaz tavırları vardı hep. Bu benim ilkem. Yeni ve farklı olan akılcı her şey güzeldir. Sadece moda olduğu için değil kült olmak ve bir devrim yaratmak en önemlisi. İkisinin de sınır tanımazlığı benim ilham kaynağım.

Tasarımlarınızın genelinde sadeliği tercih etmenizin nedeni nedir?
Aslında her şey ayrıntılarda gizlidir. Benim tasarımlarımın iki kişilği var. Bir tarafım minimalist sade ve akıcı, diğer tarafım ise güçlü ve sınır tanımaz daha farklı. Dönem dönem hangisi ağır basarsa o yönde ilerliyorum. Tarzım şu demeyi pek sevenlerden değilim ben. Ne hissettiğim ve ne yapmak isteğim önemli. Nasıl bir ressam elinde fırçasıyla çalışıyorsa ben kumaşlarımla canım ne ne isterse öyle çalışmayı seviyorum. Ruhumdaki her şey aynaya ne yansıtıyorsa ben onları hayata geçiriyorum. Benim yaşam kaynağım.

'MODA AYRINTIDA GİZLİ'
Bu yılın modası ağırlıklı olarak nasıl bir tarz var?
Nasıl hissetmek istiyorsan onu yansıtabileceğin bir dönem yaşıyoruz. İfade yöntemleri modaya çok yansımış durumda. Çünkü ne ararsanız var diyebilirim. Renkler desenler baskılar ve aksesuarlar altın çağında. Bir tarafta Lady'siniz diğer tarafta Punk'sınız. Öte yandan tonaton paltolar giyip takım elbiselerin içindeki şık bayanlarsınız. Ne kadar zıt ama ne kadar özgür. İşte hissettiğin her şeyi bulabileceğin bir çağ yaşıyoruz. Soru şu; ne istersiniz ?

Bir kıyafetin olmazsa olmazı nedir ?
Size yakıştığını düşündüğünüz kıyafetin en olmazsa olmazı onu tamamlayan aksesuarlarınızdır. Çanta ayakkabı ve takılar kıyafetinizi gösteren ayrıntılardır. Ne demişler: "moda ayrıntılarda gizlidir".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tasarım yapmak için doğmuşum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN