Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortaca'da çevreciler İztuzu kumsalı için ayaklandı

Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesindeki ünlü İztuzu kumsalında, Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından yapılması planlanan yeni rehabilitasyon merkezine tepkiler sürüyor. 'na bina yapılmasına karşı çıkan çevreciler, konuyu yargıya taşıyor.

Giriş Tarihi: 30.10.2013 17:06
İztuzu Kumsallarını Koruma Platformu üyelerinin dava açmak için vekalet verdiği Av. Berna Babaoğlu Ulutaş, yaptığı açıklamada, "Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü'nün, İztuzu kumsalında nesli tehdit ve tehlike altında olan deniz kaplumbağalarına yönelik çalışmalar yapması için DEKAMER'e 22 dönümlük orman arazisi tahsis ettiğini, şimdilik bin 100 metrekarelik imar izni olan bu yerde bir hastane inşa projesi olduğunu 5 Ekim 2013 günü duyduk. İztuzu kumsalında bulunan, DEKAMER tarafından talep edilen ve ilgili kurumlarca tahsis edilmesi planlanan arazi için yapılan imar planları ve izinler iptal edilmeli, İztuzu kumsalı imara açılmamalıdır." dedi.

Bölgenin sit alanı olduğunu ve İztuzu kumsalını üreme alanı olarak kullanan caretta carettaların nesli yok olma tehlikesi altında olduğundan korumaya alındığını anlatan Av. Ulutaş, "Göl çevresi, kanallar ve ormanlar, çeşitli hayvanların üreme ve barınma yeri olarak zengin bir ekosisteme sahiptir. Doğal alan, günlük ormanları, kumu ve göl kıyısında bulunan sazlık alanlar koruma altındadır. Göl ve İztuzu sahili, göçmen kuşların göç yolları üzerindedir. Bölge aynı zamanda arkeolojik değeri yüksek, antik tuzlanın bulunduğu tarihî sit alanıdır. İztuzu kumsalına imar projesi uygulanırsa gerisi de gelecektir.

Her ne kadar ağaçlar korunacak deseler de ağaçlar şimdiden işaretlenmiştir." şeklinde konuştu. Ulutaş, projenin mevzuata ve ilgili uluslararası çevre koruma sözleşmelerine de aykırı olduğunu savunarak, "DEKAMER tarafından önerilen projenin, mevcut doğal hayatı tehdit etmeyecek ve turizme daha fazla istihdam yaratabilecek bir yer olması sebebiyle Dalyan'a yapılmasını öneriyoruz. Platform olarak, imar planının ve ilgili idari işlemlerin iptali için ilgili kurum ve kuruluşlara dava açacağız. Bugün burada bunun için ilk adımı atıyoruz. İztuzu kumsalının korunmasını isteyen ve bu sebeple bu plana karşı çıkan herkesi platforma katılmaya davet ediyoruz." dedi.

Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yusuf Kayacık ise Caretta Caretta Rehabilitasyon Merkezi'nin kurulmaması gerektiğini söyleyerek, "Bunları tebessümle karşılıyorum. Pamukkale Üniversitesi'ni ve bu işin başındaki Yakup Kaska hocayı da aradım. Kendisine bu yaptığının doğru olmadığını söyledim, Valilik ve Tarım Bakanlığı'nı uyardım. Buradan cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum. Bir biyoloğun hayvana müdahale etme şansı, hakkı, donanımı ve bilgisi yoktur." diye konuştu.

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska da konunun çarpıtıldığını, yapılması planlanan kaplumbağa görünümlü rehalibitasyon merkezinin, prefabrik ve hiçbir çam ağacı kesilmeden boş bir alanda olacağını belirtti: "Mevcut kabuk ölçüsü, şu anda havuzların bulunduğu bölgeden daha küçük olup kollar ve kafanın dahil edilmesiyle en geniş noktalar, 19 metre eninde ve 20 metre boyundadır. Toplamda 380 metrekareyi kaplıyor. Kaldı ki toplam kapladığı zemin, yaklaşık 350 metrekaredir. Kaplumbağa görünümlü yapının iç planının detayları, havuzların koyulacağı ana gövdenin en geniş noktası 11 metre olup kollarla birlikte bu genişlik 19 metre. Baş kuyruk doğrultusunda ise en uzun nokta 20 metre. Çatı kaplaması kabuk deseninde ve renginde yapılacak ve dünyada benzeri olmayacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortaca'da çevreciler İztuzu kumsalı için ayaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN