Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızına can oldu

Giriş Tarihi: 31.10.2013

Mersin'de yaşayan ve yıllarca hastalığına çare bulanamayan 5 yaşındaki İlayda'ya, İzmir'de karaciğer hastalığı teşhisi kondu; anne Hamri Ölmez karaciğerini verdi, sağlığına kavuşturdu

Mersin'de yaşayan ilkokul birinci sınıf öğrencisi İlayda Ölmez, yıllar boyunca teşhisi konulamayan hastalık ile mücadele etti. Hastaneler arasında koşturmakla geçen 6 yılın ardından minik İlayda, sağlığına kavuştu. Yaklaşık 10 aylıkken karnı şişmeyen başlayan minik İlayda'nın rahatsızlandığını gören anne Hamri ve baba Ekrem Ölmez, minik kızlarını defalarca doktora götürdü. Doktorlar yıllarca, minik kızdan test istedi. Yaklaşık yüze yakın test yapılan küçük kıza, aradan geçen 5 yıl boyunca doktorlar hastalığın tanısını koyamadı. Doktorlar, küçük kızın hastalığı için son olarak maliyeti 1500 lirayı bulan test yapmak istedi, fakat inşaat işçisi olan baba, maddi imkansızlıklardan dolayı testi yaptıramadı. Eylül ayında ilkokul birinci sınıfa başlayan minik kızın sağlık durumu giderek kötüleşmeye başladı. Karnı, kolları ve bacakları giderek şişen kızın ten rengi de sapsarı oldu. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan İlayda'nın durumunun giderek kötüleşmesi nedeniyle ambulans uçak ile İzmir Kent Hastanesi'ne sevk edildi.

YOĞUN BAKIMDA KALDI

Hayatı hastanelerde geçen minik İlayda'nın rahatsızlığı için doktorlar 8 ayrı hastalık üzerinde durdu. Bir türlü tanı koyulamayan kıza sevk edildiği İzmir Kent Hastanesi'nde karaciğer büyümesine bağlı siroz teşhisi konuldu. Doktorlar, 3 gün boyunca yoğun bakımda kalan minik kızın karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi. Anne ve babadan alınan örneklerin ardından, anne Hamri Ölmez'in kızına karaciğerini verebileceği belirlendi. Ameliyata alınan anne Hamri Ölmez ve minik İlayda kısa sürede sağlığına kavuştu. Kızının canına can katan Hamri Ölmez, "Herkes ameliyata gergin girer, kızım sağlığına kavuşacak diye güle oynaya girdim. Yine olsa yine yaparım" dedi. Kızının yıllar boyu boşuna acı çektiğini söyleyen baba Ekrem Ölmez, "Keşke daha önce tanı koyulsaydı da kızım bu hallere düşmeseydi. Kızımın sağlığına kavuştuğunu görmek beni öyle mutlu etti ki, bunun tarifi bile olamaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızına can oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN