Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Projemize en uygun boruyu tercih ettik"

İZSU Genel Müdürlüğü, Çiğli Arıtması'ndaki 4. Faz projesinde kullanılacak boru tipinin zemin koşulları ve dayanıklılık bakımından uygun basınç sınıfında olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin kapasitesini artırmak amacıyla 4. etap inşaatında kullanılacak 2 metre çapındaki polietilen boruların diğer boru tiplerine oranla daha maliyetli olduğu yönündeki iddialara İZSU Genel Müdürlüğü'nden yanıt geldi. Tesis bölgesinde yer altı suyunun çok tuzlu ve su seviyesinin çok yüksek olduğunu belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, kapasite olarak tesisin ihtiyacı olan çapta, zemin koşullarının gerektirdiği dayanıklılığa sahip, ağır trafik yüküne dayanıklı ve atık su arıtma tesislerinde yaygın olarak kullandıkları basınç sınıfında bir boru tipi seçerek projelendirdiklerini açıkladı. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nde fazla çamur hatlarında kullanılmış olan boru hatlarını korozyona (paslanma) bağlı yaşanan patlaklar nedeniyle değiştirmek zorunda kaldıklarını hatırlatan yetkililer, çelik boru ile polietilen boru arasında iddia edildiği gibi 4 katı aşan bir fark bulunmadığına da dikkat çekti.

"YER ALTI SUYU ÇOK TUZLU"
Konuyla ilgili bilgiler veren İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "İZSU tarafından işletilmekte olan atık su arıtma tesislerinin hiç birisinin atık su hattı, çamur hattı veya arıtılmış atık su hattında CTP boru kullanılmamıştır. 4. Faz imalatının yapılacağı Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi alanı, yer altı suyunun çok tuzlu ve seviyesinin çok yüksek olduğu bir bölgedir. Bu tür zemin özelliğine sahip bir alanda çelik boru kullanılması halinde, bu boruların korozyona uğrayacağı ve bir süre sonra değiştirilmek zorunda kalınacağı açıktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Projemize en uygun boruyu tercih ettik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN