Ayvalık'ta zeytin bereketi

9. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri dün başladı. Yarın bitecek olan etkinlikler kapsamında söyleşiler, konserler, paneller düzenlenecek. Zeytinyağının faydaları da anlatılacak

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Bu yıl 9. kez düzenlenen ve "Zeytinyağı, Türkiye'nin Milli Yağı" sloganıyla yapılan Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, Ayvalık Zeytinyağı Pazarı'nın açılışıyla başladı. Açılışa MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, Ayvalık Kaymakamı Naif Yavuz, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Ayvalık Ticaret Odası Yönetim kurulu Başkanı Rahmi Gençer ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreninde konuşan Milletvekili Ahmet Duran Bulut, zeytin ve zeytinyağına verilen teşviklerin, dane zeytine verilmesi için çalıştığını belirtti, "Zeytin, bizim için sadece sabah kahvaltı tabağımızdaki bir şey değil. Zeytin, bizim için kalbimizdeki aşktır" dedi.

"KATKIMIZ SÜRECEK"
Kaymakam Naif Yavuz, yıllardır düzenlenen Ayvalık Zeytin Hasat Günleri etkinliklerinin artık sadece zeytincilik ile ilgili olmadığını belirtti. Yavuz, yıllar içinde bu etkinliğin Ayvalık'ın sosyal ve kültürel manada gelişmesine ciddi katkılarını olduğunu ifade etti, "Hasat Günleri Ayvalık'ın kültür ve sanatına katkı sağlıyor. Zeytinyağının tüketiminin artması için yapılan önemli bir tanıtım imkanı sunuyor" dedi. Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen ise, zeytinin geçmişteki önemine değindi. Ayvalık Ticaret Odası ile birlikte 9. kez düzenlenen etkinliğe imza atmaktan gurur duyduğunu söyledi, "Zeytine ve zeytinyağına sahip çıkmak için bu etkinlikleri düzenliyoruz. Ayvalık'ta daha uzun soluklu etkinliklere imza atmakta istiyoruz. Tüm zeytin üreticilerimize, çalışanlarımıza bereketli bir hasat diliyorum" diye konuştu. Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer de, Ayvalık Hasat Günleri'nin yıllardan belediye ile birlikte organize ettiklerini hatırlattı, "Artık bu festival bizim elimizden çıktı. Tüm Ayvalık'ın festivali oldu. Ayvalık halkının sevgisiyle biz bunu başardık" şeklinde konuştu. Ayvalık'ta birlik ve beraberliği sağladıklarını kaydeden Gençer, "Bununla birlikte zeytinyağı tüketiminin ülkemizde artması içinde önemli katkılarımız oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık'ta zeytin bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN