Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can AKSIN: Hastane şart

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta olduğu bir sırada yazdığı bir gazelin iki dizesi dillerden düşmez.
Her rahatsızlık anında söylenir: "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi" Gerçekten de sağlık insanın en önemli sorunudur. Sağlığımızı kaybettiğimizde, basit bir soğuk algınlığı, basit bir grip, düşüp bir yerin incinmesi ya da ağrılarla sızılarla yaşar hale geldiğimizde, Kanuni Sultan Süleyman'ın o ünlü sözü aklımızdan hiç çıkmaz.
Sağlığı bozuk olan, hasta olan kişinin tek isteği "ilgi ve şefkat" olur.
İyi olmak ister. Moralinin yükseltilmesini bekler. İyi olabilmek için de bir sağlık kuruluşuna gidebilmelidir.

İBRET DOLU SATIRLAR
Ayvalık'taki en önemli sağlık kuruluşu Devlet Hastanesi. Her başı sıkışan, her canı yanan soluğu Ayvalık Devlet Hastanesi'nde alıyor. İşte bu yüzden, bu hastanemiz, hem övgüyle hem de yergiyle anılıyor.
Dün bir bankadan emekli Mehmet Gökçen aradı. "Ağbi, bu konuyu mutlaka yazmalısın" dedi. Sonra da "Olur mu ağbi! Koskoca bir devlet hastanesinde kuduz aşısı olmaz mı!" deyiverdi.
Oğlunu kediler tırmalamış, önlem olarak kuduz aşısı olmak istemişler ama ara ki bulasın. Yılların sanatçısı Gülsüm Kamu. Geçen akşam apar topar hastaneye kaldırıldı. Eski bir dostum olduğu için merak ederek hastaneye gittim. Tek başına acil servis odasında yatıyordu.
Tansiyon şikayeti vardı.
Ertesi gün onun bir yazısını gördüm.
Bazı yerlerini düzelttiğim yazı şöyle: "Ayvalık acil servisine müracaat ediyorsunuz, eve ambulans geliyor. Gelenleri sakın bilinçli pratisyen doktor sanmayın.
Pratisyen doktor bir karış suratla girip 'Geçmiş olsun' bile demiyor. Yine bir karış suratla gayet laubali 'Neyin var?' diyor. Benim bildiğim, ambulans gelince ilk tansiyon ölçülür.
O da yapılmadan, baygın haldeki hastayı, sedye olmadığından bir plastik üstüne yatırıp karga tulumba ambulansa koyuyor. Hastane girişi sizi hademeler karşılayıp acile yatırıyorlar ve oksijen takıyorlar. (Bütün yapılan zaten oksijen takıp, teskin edici iğne ve serum).
O sırada hepsinin suratı asık. Bir pratisyen gelip usul icabı neyiniz olduğunu soruyor. Anlatıyorsunuz. Sana ne ilaçlar aldığını bile sormuyor.
O arada, biri gelip kolunuza serum için iğne yapmaya çalışıyor. Kollarınızın her yeri deliniyor damar bulmak için.
Tabii bu arada iğne yapılan yerler şişiyor ve kanıyor. Aldıran yok. Bir şey söylediğinizde de 'Biz kaç saattir çalışıyoruz' diye azarlanıyorsunuz.
Serum takılıyor. Serumun bittiğinden kimsenin haberi yok. Zira acilde kimse yok. Doktor odasında uyurken, hemşireler internetle meşgul. Biraz sinirlendikten sonra serum çıkarılıyor ve sizi terk ediyorlar. Bu arada eğer iyileştiyseniz size 'Git' diyen ve ilgilenen yok. İsterseniz sabaha kadar orada uyuyabilirsiniz.
Sonunda kendi başınıza çıkıp gittiğinizden de haberleri yok.
Şimdi yetkililere soruyorum: İnsan hayatına bu kadar mı kıymet veriyorsunuz?
Nesi halloldu hastanelerin. Ayvalıklı bir kaç kişinin oraya gitmekten korkup, Edremit'in yolunu tutarken, o muhteşem ambulansta öldüğünü biliyorum. Ayvalık'ta yaşayan biri olarak, bu durumdan son derece tedirginim."

BAKANIMIZDAN RİCAMIZ OLSUN

Ayvalık Devlet Hastanesi'nden ben ve bir çok arkadaşımız memnunuz. Ama şikayet varsa da yazmamız gerekir. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendisi de bir hastane kurucusu olduğu için, bu durumları çok iyi bilir. Dev hastanelerden, Ayvalık Devlet Hastanesi gibi ilçe hastanelerine kadar yakından ilgilenir.
İşte Sağlık Bakanımızdan ricamız olsun. Ayvalık Cennet Tepesi'nde yapılan 100 yatak kapasiteli, 56 poliklinik, 4 ameliyathaneye sahip olacak olan yeni hastanemize destek versin. Eksiksiz hastane olmasını sağlasın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Hastane şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN