Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katip Çelebi ders başı yaptı

Yeni akademik yılın açılışı törenine katılan AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, "Türkiye'nin temel problemi eğitim" dedi

Giriş Tarihi: 2.11.2013
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi 2013-2014 akademik yılını Çiğli Yerleşkesi'nde düzenlenen törenle açtı. Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, üniversitenin adını dünya çapında ünlü bir sosyal bilimciden aldığını belirtti, şunları söyledi: "Üniversitemiz mensupları için; çalışkan, iyi huylu, görgülü, zarif, ağır başlı, bilimle uğraşan insan olarak bilinen 'çelebi' sıfatını kullanmak istiyoruz. Herkese eşit mesafede durarak farklılıklara saygı duyan, ötekileştirmeyen, geleceğe umutla bakan, çevresiyle bütünlemiş, yaşadığı toplumu kucaklayan bir yönetim anlayışını temel aldık. Bunun için slogan olarak 'farklı fikirlerin sesi'ni belirledik. Çünkü üniversiteler demokrasi kültürünün yaşandığı, bilimsel insanların yetiştiği, gençlere girişimci nitelik de kazandırıldığı kurumlardır."

ÖĞRENCİLERE ÖĞÜTLER
Yeni akademik yılın açılış dersini TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu verdi. Tekelioğlu, Türkiye'nin temel probleminin eğitim olduğunu söyledi. Bu problemde gerekli mesafe alınmadan Türkiye'yi geleceğe taşımanın mümkün olamayacağını, eğitimdeki problemin nasıl çözüleceğini üniversitelerce araştırılması gerektiğini ifade eden Tekelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversiteler üzerine düşeni yapıyor ama diğer kurumlar yapmıyorsa, diğer kurumlar üzerinde Molla Kasım gerekmez mi? Türkiye'de Ar-Ge bütçesi henüz yüzde 1'e ulaşmadı. Bu sene yüzde 1 mertebesine geliyor. Yüzde 2-3 koysak onu kullanacak kapasitemiz maalesef mevcut değil. O bütçeyi artıralım ama bunu kullanacak insan kapasitesini de artırmamız lazım." Tekelioğlu, öğrencilere bolca kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Törenin ardından "Sıradışı Akademisyenler" adlı fotoğraf sergisi açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katip Çelebi ders başı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN