Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'SOCAR, ikinci büyük sanayi şirketi olacak'

Giriş Tarihi: 2.11.2013

SOCAR Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, Star Rafinerisi ve konteyner limanı gibi projeler bittiğinde yaklaşık 12 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını söyledi

Türkiye'nin önemli sanayi kuruluşlarından İzmir Aliağa'da kurulu Petkim'in bünyesinde bulunduğu SOCAR Türkiye, yatırımlarını sürdürüyor. SOCAR Türkiye, 5.5 milyar dolarlık Star Rafinerisi, 400 milyon dolarlık konteyner limanı gibi pek çok projesinin tamamlanması halinde 10 bin kişiye geçici, yaklaşık 2 bin kişiye ek daimi istihdam sağlayacak. Şirket cari açığı yıllık 2.5 milyar dolar düşürecek yatırımlarıyla 20 milyar dolar ciro ve Türkiye'nin ikinci sanayi büyüğü olmayı hedefliyor. Petkim tesislerinde şirketin bugüne kadar yaptığı yatırımlardaki aşamaları ve gelecek planlarını anlatan SOCAR Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, Petkim Petrokimya Holding Genel Müdürü Saadettin Korkut ile birlikte rafineri ve liman yatırımları başta olmak üzere pek çok projenin hayata geçişini ilk kez sahada gösterdi. SOCAR Türkiye Enerji A.Ş. olarak Star Rafinerisi, Petkim ve onun limanı ve SOCAR Grubu'na bağlı lojistik ve dağıtım şirketlerinde faaliyet gösterdiklerini anlatan Yavuz, "Mevcut birimleri entegre ediyoruz. Altyapıyı, insan kaynağını, Ar-Ge'yi, yan sanayiyi ortak kullanan ve sabit maliyetlerini aşağı indirerek rekabet gücü kazanan bir yapıya geçmek istiyoruz" dedi.

İNSAN KAYNAĞI
Konuşmasında 5.5 milyar dolarlık yatırımla kurulacak ve Türkiye'nin cari açığını yıllık 2.5 milyar dolar azaltacak en büyük yerlileştirme projesi olan Star Rafinerisi ile Petkim Konteyner Limanı başta olmak üzere pek çok proje hakkında bilgi veren Yavuz, yatırımların tamamının biteceği 2018'de hedefledikleri rakamları şöyle açıkladı: "SOCAR olarak konsolide ciro itibariyle 20 milyar dolarlık bir ciroya ulaşacağız. Türkiye'nin ikinci büyük sanayi şirketi olacağız. Yatırımların toplam tutarı 9 milyar doların üzerinde olacak. Bunların sonucunda yıllık 5 milyar dolar katma değer, ilave 1500-2 bin kişilik istihdam gerçekleşecek. Yatırımlar sırasında da 10 bin kişilik geçici istihdam yaratıyoruz. Büyüklük olarak da babayiğitlik olarak da en iyiyiz. Kimsenin cesaret edemediği işler yapıyoruz. Teknoloji, risk iştahı, sermaye, bilgi birikimi, insan kaynağı olarak en üst düzeyde." Star Rafinerisi'nin lisansını almak için 2008 yılında başvuruda bulunduklarını, 2010 yılındaki iznin ardından 25 Ekim 2011'de de temelini attıklarını dile getiren Yavuz, bu dönemde yenilenen teşvik politikaları sonucunda Star Rafinerisi'nden sonra Türkiye'nin ikinci Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi'nin de Petkim'in aldığını kaydetti. Yavuz, ithalata bağımlı olmasına rağmen bu yıl Avrupa'da kar açıklayan tek şirketin Petkim olduğunu vurguladı.

Temeli Başbakan atacak
Petkim Konteyner Limanı'nın da temelinin 13 Kasım 2013'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in katılımlarıyla atılmasının yüksek ihtimal olduğunu dile getiren Yavuz, aynı gün Haydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin açılacağını kaydetti. Yavuz, 1.5 milyon TEU başlangıç kapasiteli limanın Alsancak Limanı'ndan yüzde 50 büyük bir kapasiteye sahip olacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'SOCAR, ikinci büyük sanayi şirketi olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN