Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekor için Alsancak'a

Giriş Tarihi: 5.11.2013

Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Hüseyin Tavur Neulengbac maçına herkesi davet etti, 'Tribün desteği çok önemli. Ayrıca seyirci rekoru kırmak istiyoruz' dedi

Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu olan Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Hüseyin Tavur, İzmirliler'i 10 Kasım Pazar günü Alsancak Stadı'nda oynayacakları Neulengbac maçına davet etti. Türkiye'de kadın futbol maçında seyirci rekorunun resmi olarak 1050, gayrı resmi olarak 5 bin civarında olduğunu söyleyen Tavur, "Avrupa rekoru 21 bin. Bu sayı Almanya ve Fransa'da ortalama 15-16 bin. Kadın futbolunun gelişmesini istiyorsak, seyirci desteği, seyircinin takımlara sahip çıkması çok önemli" dedi.

Erkekler sade, kadınlar detaycıdır. Kadınlarda çatışma olmuyor mu?
- Çok kıskançlar. Hep ben daha iyisini yaparım havasındalar. Zaman zaman deliriyorum. Bu işe başladığımda saçlarım simsiyahtı. İlk gün anlaştığımda takımla birlikte fotoğraf çekilmişiz. Saçlarım simsiyah. Geçen gün kızlardan biri bu fotoğrafı getirmiş. 'Hocam fotoğrafa bakar mısın?' dedi. "Saçlarımı siz beyazlattınız" dedim. Erkeklerle daha rahat konuşup motivasyonu artırıyorsunuz. Onlarla konuşurken lafları cımbızla seçiyorsunuz. Maçta bir hata yaptı ve ben ona kötü baktım, bitti o zaman. Motivasyonu düşüyor. Birbirimizi çok seviyoruz. Aile gibiyiz. Onlar benim çocuklarım. Saha dışında da onlara dönüp bakmam yeterli oluyor. Disiplin ise disiplin. Artık bakışımdan gülüşümden ne demek istediğimi anlıyorlar.

10 Kasım'da Alsancak Stadı'nda Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde Avusturya takımı Neulengbac ile maçınız var.
- Geçtiğimiz maçtan önce Hakan Başkan "Rekor kıralım" demişti. Kadınlar futbolunda seyirci rekoru Alman ve Fransız takımları arasındaki maçta 21 bin seyirciyle olmuş. Bu iki ülkede kadın takımları zaten ortalama 15-16 bin kişiye oynuyor. En azından Türkiye rekoru istedik. Kadınlar futbolunda rekor İspanya-Türkiye maçında 1050 seyirciyle olmuş. Konak Belediyespor'un Polonya takımı ile yaptı maçta kapıdaki görevli 4 bin 750 kişi saymış. Ondan sonra saymamış. Yaklaşık 5 bin-5 bin 500 kişi izledi. Bu Türkiye rekoru. Kadın futbolu olarak sesimizi ne kadar duyurursak, alt yapıya küçük oyuncular getirirsek, kadın futbol takımı sayısını artırırsak başarı daha fazla artar. Bu yıl birinci ligde 8 takım olacak. İzmir'de hazırlık maçı yapacak takım bulamadığımız için Kocaeli'ne gidiyoruz. Oysa, sadece Köln'de 46 tane kadın takımı var. Türkiye'de toplam 60 kadar. 10 Kasım'da Alsancak Stadı'nı dolu görmek istiyoruz. Tribünler dolu olursa amazon kızlar daha çok saldıracak. Daha çok çok yolumuz var. Konak Belediyesi'nin başarısı bunu çabuklaştırdı. Bu başarı olmasaydı burada oturuyor olmazdım. Basının ilgisi de arttı.

Rakip takımı araştırdınız mı?
- Avusturya takımı ile maç yapacağız. Maç kasetlerini izliyoruz. Bizden daha tecrübeli bir takım. Ama biz yeneceğiz. Gol yemeden kazanmak istiyoruz.

Sokaktaki vatandaş EXPO'yu bilmiyor. Formalarınızın göğüs reklamını görüp soranlar oldu mu?
- Romanya'da da EXPO tişörtleri ile gezdik. İnsanlar bize bunu sordu.

Oğlunuz futbol oynuyor mu?
- Evet Göztepe alt yapısında oynuyor. 2002 doğumlu. Eşim de öğretmen.

Transfer teklifi aldınız mı?
- Bu sezonu burada bitireceğim. Önümüzdeki sezona bakacağız. 3. Ligden teklifler aldım.

Kadın gibi düşünebilmek için eşinizden yardım alıyor musunuz?
- Oluyor tabii ki.

Maça çıkmadan nasıl motive ediyorsunuz?
- Maçına göre değişiyor. Son Polonya maçında burada çıkan gazete küpürlerinin internetten çıktısını aldım, hepsini soyunma odasına astım. "Kızlar ilk maçı kazandık. Biz Türkiye adına çok iyi şeyler yaptık. Yenilseniz de hem benim gönlümde, hem Türkiye'nin gönlünde çok iyi şeyler yaptınız" dedim. Duygusal girdiğiniz zaman çok farklı şeyler ortaya koyabiliyorlar. Herkesin doğum gününde pastalar kesilir. Disiplin olmazsa kadınlarda başarılı olma şansınız yok. Bosna'da maçtan sonra ağladım. Çok farklı bir atmosferdi. Yalnızsınız orada. Ülkeyi temsil ediyorsunuz. Ömrüm boyunca o maçı unutamayacağım.

Transfer şansınız olsa hangi bölgeye oyuncu transfer etmek istersiniz?
- 10 numara alırdım.

"Futbol erkek işidir" mantığını yıktığınızı düşünüyor musunuz?
- Yıkmak üzere olduğumuzu düşünüyorum. Kadın futbol oynamaz mantığı var. Yolda mola veriyoruz. Vatandaş "Ne takımı hocam?" diye soruyor. Ben "Tahmin edin" diyorum. Basketbol, voleybol, hentbol; hepsini sayıyorlar; futbol akıllarına gelmiyor.

Erkek futbol takımları ile maç yapıyor musunuz?
- Rakip bulamadığımız zaman. Üç maç yaptık, U15 ve U16 takımlarını yendik, bir U16 takımına yenildik. Fizyolojik olarak erkekler daha avantajlı olduğu için U16'lar zorluyor bizi.

Başarının ardından ailelerin ilgisi arttı mı? Futbolcu sayınızda artış oldu mu?
- Tabii ki oldu. 2006 yılında 20 sporcu ile kuruldu bu takım. Şu an kendi kulübümüzün bünyesinde lisanslı 200'e yakın futbolcu var. Spor okullarımız var. O kadar yetenekli kızlarımız var ki çok şey bekliyoruz. Bir süre sonra transfere ihtiyacımız olmayacak.

BABADAN İZİN İKİ AYIMI ALDI
İyi bir kız oyuncu bulduğunuzda, hiç bu oyuncunun ailesinin ikna etmeye çalıştınız mı?
- Ümran diye bir kızımız vardı. Tesadüfen Eskiizmir'e halı sahada erkeklerle oynarken gördüm. Çok yetenekliydi. "Futbol oynar mısın?" dedim. "Babam izin vermez" dedi. 2 ay babayla görüştüm. Her gün telefon açtım. "Kız çocuğu futbol oynamaz" dedi. "Sizinle yüz yüze görüşmek istiyorum" dedim. Görüştük. "Akşam antrenman yapıyorsunuz. Kızımın o saatlerinde eve gelmesi zor olur" dedi. 2 yıl o kızı her antrenman çıkışı eve bıraktım. O kız daha sonra A Milli Takıma seçildi. 2 sene sonra baba "Hocam sizin göreviniz bitti artık, eve bırakmanıza gerek yok" dedi. Kızın gitmediği ülke kalmadı. Hepsi milli takımla neredeyse dünyayı dolaştılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekor için Alsancak'a
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN