Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirlilik, çok gizli tehlike

Gediz Üniversitesi, TAİAD, Almanya İzmir Başkonsolosluğu, BTK, EBSO, Vestel, AKE Elektronik ve Elektral A.Ş. elektromanyetik kirliliği önlemek için el ele verdi. Cihazların sağlığımızı nasıl bozduğuna dikkat çekildi, sanayiciler eğitildi

Giriş Tarihi: 9.11.2013
Gediz Üniversitesi ile Türk Alman İşadamları ve Akademisyenleri Derneği (TAİAD), elektromanyetik kirliliği gündeme taşıdı. Kullandığımız cihazların sağlığımızı nasıl bozduğuna dikkat çekmek, sağlık dostu cihazların üretilmesini sağlamak amacıyla "Elektromanyetik Uyumluluk Çalıştayı" düzenlendi. Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Vestel, AKE Elektronik ve Elektral A.Ş. de destekledi. Gediz Üniversitesi Seyrek Kampüsü'nde 2 gün süren etkinlikte, elektromanyetik kirliliğin dünya çapındaki uzmanlarından Alman Diethard Möhr, Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken, AKE Elektronik'ten Akın Aybars Hamsioğlu, Vestel'den Metin Nil ile BTK'dan Ali Kemal Şahin ve Birol Bakay konuşma yaptılar. Kullandığımız cihazların yaydığı elektromanyetik dalgalarla, insan beyninin elektriksel frekanslarının çatıştığı belirtildi. Bu yüzden uykusuzluk, sinirlilik, stres ve alerjik hastalıklarla karşı karşıya kalındığına; yaşamı kolaylaştırıp konforlu hale getiren teknolojinin, insanların farkında olmadan sağlığını bozduğuna işaret edildi. Ayrıca bu kirliliğin, savunma sistemlerini de etkilediği, Suriye'den gelecek muhtemel saldırılara karşı ülkemizde kurulu bulunan Patriot füzelerinin hedefi imha etme şansını azalttığı dile getirildi.

İZMİR'DE ÖLÇÜM YOK
Sanayicilerin üretim tekniklerini değiştirerek insan hayatına ve savunma sistemlerine zararsız ürünler üretebileceği vurgulandı, bunların nasıl yapılacağı da çalıştaya katılan çoğu sanayici 36 kuruluşun temsilcilerine uygulamalı olarak gösterildi. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, teknolojinin yararlarının yanında ne gibi zararlar getirdiği konusunda farkındalık oluşturup gerekli önlemlerin alınmasını sağlamayı amaçladıklarını açıkladı. Prof. Dr. Çevik, başta TAİAD olmak üzere katkıda bulunan kurumlara teşekkür etti, "Yaşamı olumsuz etkileyen bu gizli tehlikeye karşı çalışmaya devam edeceğiz" dedi. TAİAD ve EBSO Elektronik Komitesi Başkanı Sayıl Dinçsoy da toplumu doğrudan ilgilendiren böyle bir konuda birbirinden değerli kurumların el ele vermesinin önemli olduğunu belirtti. Fizik ve elektronik yüksek mühendisi olan Dinçsoy, "İzmir'de uluslararası çapta bilimsel eğitim toplantısı düzenlemekten büyük mutluluk duyuyoruz" diye konuştu. Dinçsoy, üretilen cihazların elektromanyetik ölçümlerinin İzmir'de yapılamadığını da söyledi, "Uluslararası akreditasyonu bulunan bu laboratuvarlardan ülkemizde az sayıda var ve yetersiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirlilik, çok gizli tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN