Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atamıza yakışacak

Türkiye Çiçekçiler Federasyonu, ülkemizin her yerinden gönderilen 50 bini aşkın çiçeği kullanacak, Anıtkabir'i 60 yıl öncekinin aynısı olacak şekilde süsleyecek

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 75. yılı, naaşının Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e defnedilişinin 60. yılı için Çiçekçiler Federasyonu özel bir anma günü gerçekleştirecek. Merkezi İzmir'de bulunan Türkiye Çiçekçiler Federasyonu, Anıtkabir'i 60 yıl öncesinin aynısı olacak şekilde çiçeklerle süsleyecek. Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Tok, çalışmaların Genelkurmay Başkanlığı ve Anıtkabir Komutanlığı ile koordineli olarak yürütüldüğünü söyledi, "Anıtkabir 60 yıl önce nasılsa, 10 Kasım 2013'te de aynı olacak. Hangi devlet başkanları çiçek gönderdiyse, o gün nerede çiçek varsa, aynı şekli vermek için çalışıyoruz. Çiçeklerden ve Atatürk siluetinden 48 metrelik dev bir Türk Bayrağı oluşturacağız. Ayrıca halkımıza da kırmızı karanfiller dağıtacağız" dedi.

100 ÇİÇEK USTASI ÇALIŞIYOR
10 Kasım'daki resmi törende, 1953 yılında olduğu gibi izciler ve seğmenlerin görev alacağını, Mozole Binası'na 60 yıl öncesindeki gibi dev Türk Bayrağı asılacağını söyleyen Tok, yapılacak çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: "Ulu Önder Atatürk'ü, ona layık şekilde anmak için Türkiye genelinden 100 çiçek ustası cumartesi gününden itibaren çalışmalara başladı. 10 Kasım'da Anıtkabir çiçeklerle süslenmiş olacak. Ankara Çiçekçiler Derneği'nin ev sahipliğinde Atamızı bir kez daha anacağız." Süslemelerin 60 yıl önceki gibi olması için, o gün alınmış fotoğraf ve film görüntülerinin tek tek incelendiğini, resmi belgelerin araştırıldığını belirten Tok, "O gün çeşitli ülkelerin devlet başkanları Anıtkabir'e çiçek göndermişler. Gönderdikleri çiçeklerin, çelenklerin aynısını yapacağız. 25 çelenk o günkü yerinde hazır bulundurulacak. 48 metrekarelik dev bir Türk Bayrağı'nın çiçeklerden ve Atatürk siluetinden oluşturacağız" diye konuştu.

81 İLDEN TOPRAK GETİRİLECEK
Tok, Anıtkabir'in içinde mozole bölümünde yapılacak süslemelerde de 40 bin civarında çiçek kullanılacağını, halka da 8 bin kırmızı beyaz karanfil dağıtılacağını bildirdi. Karanfili bu mevsimde bulmanın zor olmasına karşın İzmir başta olmak üzere Yalova, Antalya ve Gaziantep'ten gönüllü olarak çiçekler gönderildiğini açıklayan Tok, "Tüm bunların yanı sıra Türkiye'nin 81 ilinden toprak getirilecek. Projemize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Gönüllü ustalarımız çalışmalarını sürdürürken, çiçek göndermenin yanı sıra maddi manevi ülkemizdeki tüm çiçekçiler bize destek oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atamıza yakışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN