Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Valimiz çözüm odaklı çalışıyor"

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın çözüm odaklı bir anlayışla ilçeyi ziyaret ettiğini belirtti, "İlk defa böyle bir yaklaşım gördük" dedi

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın geçtiğimiz haftalarda Torbalı'yı ziyaret ederek, Yazıbaşı'ndaki sanayicilerin sorunlarının çözümü noktasında yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Olgun, "Sayın Valimize buradaki sorunlarla ilgili bir rapor sunmuştuk. Biz ilk defa bir validen böyle bir yaklaşım gördük. Şova yönelik değil, direk çözüm odaklı bir anlayışla ilçemizi ziyaret etti, bazı sorunların çözümü için önemli adımlar atılmasını sağladı. Kendisine teşekkür ediyoruz" dedi. Yazıbaşı'nda bulunan 150 civarında fabrikanın kapasite artışı, ek binalar yapma gibi isteklerinin bölgenin tarım arazisi olarak gösterilmesi nedeniyle gerçekleşemediğine işaret eden Olgun, Vali Toprak ile yapılan toplantıda, Toprak Koruma Kurulu'ndan bu sorunları çözecek bir karar çıkartılmasına yönelik karar alındığını söyledi. Ayrıca bölgede İZSU ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında da sorunların yaşandığına işaret eden Olgun, "Fetrek Çayı'nin kirletildiği gerekçesiyle Bakanlık İZSU'ya ceza kesmişti. Cezanın ardından İZSU deşarj izin yetkisinin kendisinde olmadığını belirtti, bakanlığın bu konuda yetkili olduğunu söylüyordu. Endüstriyel atıklar atılamıyordu. Yine yapılan toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda İZSU'nun bölgeye bir arıtma tesisi kurması kararlaştırılırken, deşarj izni yetkisi yine İZSU'ya verildi. Böylece sanayicimizin foseptik sorununun çözüm yoluna girmesi de sevindirici bir gelişmeydi" dedi.

"YATIRIM YAPILMIYOR"
İzmir'in sanayileşme anlamında gelişecek yerinin kalmadığını ifade eden Olgun, "Torbalı bu yönüyle çok önemli bir ilçe. Son dönemde bürokratik engeller nedeniyle sanayi yatırımı yapılamamaya başladı. İzmir'in gelişim aksı Torbalı oldu. İZBAN hattının buraya kadar uzatılması da ayrı bir önem kazanıyor. Türkiye'de nüfus artış hızı yüzde 22'lerde. Bakırköy'den sonra 2. Sıradayız. İzmir'in ödediği verginin yüzde 52'si Torbalı'da toplanıyor. Torbalı'da 2012 yılında 15 milyar lira vergi toplanmış. Onun için bu ilçenin sorunlarının çözülmesi lazım. Çözemezsek Torbalı'daki sorunlar İzmir'e sirayet eder. Torbalı hapşırırsa İzmir hastalanır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Valimiz çözüm odaklı çalışıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN