ÖZGÜR KAYNAR: Suçlu kim?

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Yıllardır süren tartışma yine alevlendi. "İstanbul'a mı döndük" dedirten trafik kabusu akıllara bir kez daha getirdi aslında. Ve böylece İzmir'in otopark ayıbı yeniden su yüzüne çıkmış oldu. Araç sayısı çığ gibi artarken yeni otopark alanları düşünülmezse, yollara yenilerini eklemekten çok olanlar daraltılırsa nurtopu gibi trafiğimiz de olur haliyle! Yaşananlar görünen köy misali, bile bile lades denecek türden. Eleştirilerin hedefinde yerel yönetim var. Çünkü her inşaatta vatandaştan, "Sen otoparkla uğraşma, senin yerine ben yaparım" diye para toplanıyor. Bu paralarla ne yapıldığı meçhul, yeterli otopark yapılmadığı ise ortada. "Bir otoparka 35 araç düşüyor" diyen de var, daha çok hesaplayan da! Bu tartışmada en can alıcı nokta ise ıskalanıyor, o da şu: Görevi olmasına ve bunun için de para toplamasına rağmen ihtiyacı karşılayacak otopark üretmeyen belediye, vatandaşa park ihlali yüzünden ceza kesip araçları çekiyor.

KENTE OTOPARK YAPMAK

Yargıda kararlar, kanuni hükümler çerçevesinde vicdani kanaate göre verilir. Şimdi bu uygulamanın vicdana ne kadar sığdığını düşünün. Otopark yapmak için para toplayan belediye, bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen belediye ve yeterince park alanı tahsis etmediği vatandaşa, aracını otoparka bırakmadın diyerek ceza kesen de yine aynı belediye! Hal böyle olunca, "suç kimde" diye sormak gerekmez mi? Otopark tartışması tekrar patlak verince, ben de mevzuya deyim yerindeyse kitabın tam ortasından bir soruyla girmek istedim. Bu arada, vatandaşa park cezasını sadece büyük belediye kesmiyor, bazı küçükler de fırsatçılık kokan türde ceza yağdırıyor. Geçenlerde postacı evimize bir tebligat bıraktı.

KATMERLİ CEZALAR

Hizmetine susadığımız, evimizin önündeki yoldan her geçişimizde konu komşu hep birlikte ismini zikrettiğimiz Bayraklı Belediyesi'nden geliyordu. Bir vakit bir mesele üzerine telefonla binbir güçlükle ulaştığım, "biz size döneceğiz" deyip asla aranmadığım Bayraklı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, bizim araca park ihlali cezası yazmış. Özkanlar'da pazarın kurulduğu, araçların yer yokluğundan neredeyse evlerin içine sokulduğu cumartesi günü kesilmiş. Sonradan öğrendim ki, zabıta özellikle o gün orada mesaideymiş. Herhalde para lazım belediyemize diyerek ve aralarında kilometreler bulunan hizmet binaları arasında mekik dokutularak ödedik cezamızı. Vaziyet işte bu. İzmir'de otopark dosyası yazılacaksa, bu katmerli cezaları da lütfen unutmayalım!..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Suçlu kim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN