Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşil yol, 7 değil 5 yılda bitecek

İzmir-İstanbul Otoyolu'nun bölgemizi ilgilendiren bölümü iki yıl daha erken bitecek. 29 kilometre boyunca sağlı sollu tam 30 bin ağaç dikilecek, yol yeşile bürünecek

Giriş Tarihi: 13.11.2013
İzmir-İstanbul Otoyolu Projesi'nin ayrıntıları netleşmeye devam ediyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın isteği üzerine otoyol projesinin İzmir ayağı, planlanan tarihten daha önce hizmete açılacak. Çalışmanın otogar kavşağından başlayıp Ankara yoluna paralel ilerleyeceği, sökülen ağaçların yerine yenisinin dikileceği belirtildi. Ayrıca İzmir- Manisa arasındaki Belkahve tünellerinin iki yılda tamamlanacağı, İzmir içindeki çalışmaların da beş yılda bitmiş olacağı ve yolun ulaşıma açılacağı kaydedildi.

OTOYOL GÜZERGAHI

Proje'de İzmit Körfez Geçişi inşaatı sürerken, 77 kilometrelik İzmit-Bursa arasında da inşaat devam ediyor. Aynı anda projenin bir diğer bölümü olan İzmir'den de çalışmaların başlaması ciddi bir adım olarak dikkat çekiyor. Otoyol'un İzmir ayağı sözleşmede 7 yıl olmasına rağmen 5 yıl içerisinde bitirilecek. Proje kapsamında İzmir'de 29 kilometrelik otoyol inşa edilecek. Proje Otogar Kavşağı'ndan başlayarak Ankara yoluna paralel ilerleyecek. Proje kapsamında sökülen ağaçların çok daha fazlası otoyol tamamlandığında şevlere ve kamulaştırma güzergahına dikilecek. Sadece İzmir bölgesinde yaklaşık 30 bin adet ağacın dikilmesi planlanırken, otoyol İzmir'de yeşil yola dönüşecek. Ayrıca İzmir-Manisa arasındaki Belkahve tünellerinin delinmesi 2 yıl içerisinde bitirilecek. Ardından 5 yıl içerisinde İzmir ayağındaki tüm çalışmalar bitirilerek, İzmir-Kemalpaşa yol ayrımınakadar otoyol ulaşıma açılacak. İstanbul Otoyolu, İzmir'de mevcut otoyolun Otogar Kavşağı bağlantısından başlayarak Ankara yoluna paralel ilerleyecek ve Spil Dağı çevresinden geçerek Manisa - Akhisar arasından Soma yönünde Balıkesir istikametinde devam edecek. Otoyolun İzmir il sınırları içerisindeki uzunluğu 29 kilometre olacak. İzmir ilinde 2 bin 238 metrelik Bornova Viyadüğü ile 405 metrelik Turgutlu Viyadüğü olmak üzere 2 viyadük inşa edilecek.

BELKAHVE TÜNELLERİ

Belkahve'de inşa edilen tünelin çift tüp toplam uzunluğu 3 bin 400 metre olacak. Tünelin, 2 yılda tamamlanması planlanırken, günde 4 ayna birden çalışılarak toplam 3 metre ilerlenmesi hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil yol, 7 değil 5 yılda bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN